Ortaokul öğrencilerinin müzik kavramına yönelik metaforik algılarının incelenmesi
Examination of middle school students' metaphorical perceptions towards the concept of music
  1. Tez No: 949204
  2. Yazar: BESİME KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YADİGAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin müzik kavramına yönelik algılarını metaforlar aracılığıyla ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Aksaray il merkezinde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 23 Nisan Ortaokulu 5,6,7 ve 8. sınıflarında öğrenim gören ve rastlamsal olarak seçilmiş olan 250 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Çalışmada veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Görüşme formunda:“Müzik………. gibidir çünkü……….”şeklinde açık uçlu bir ifadeye yer verilerek öğrencilerden bu ifadeleri tamamlamaları istenmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi beş aşamada gerçekleşmiştir. Bu aşamalar; kodlama ve ayıklama, örnek metafor imgesi derleme, kategori geliştirme, geçerlik ve güvenirliği sağlama ve nicel veri analizi için verileri SPSS paket programına aktarma aşamalarıdır. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliğini sağlamak için uzman görüşüne başvurulmuş ve güvenirlik Miles ve Huberman (1994) formülü kullanılarak %91 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, çalışma grubunda yer alan ortaokul öğrencilerinin müzik kavramına yönelik 69 farklı metafor ürettikleri ve bu metaforlardan en sık tekrar edilenlerin; terapi, rehber ve pusula olduğu belirlenmiştir. Öğrenciler tarafından üretilen metaforlar, ortak özellikleri bakımından 7 kavramsal kategoriye ayrılmıştır. Araştırmada en fazla öğrenciyle temsil edilen kategorilerin; iyileştirici/tedavi edici yönüyle müzik, duygu ve düşüncelerin ifade aracı olarak müzik ve yol gösterici/rehber olma yönüyle müzik olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin müzik kavramına yönelik duygu ve düşüncelerini, olumlu metaforlar üreterek ifade ettikleri ve bu bağlamda, öğrencilerin müzik kavramına yönelik algılarının olumlu yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal middle school students' perceptions towards the concept of music through metaphors. The research study group consists of 250 randomly selected students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades of 23 Nisan Middle School affiliated with the Ministry of Education operating in the Aksaray city center in the 2024-2025 academic year. The research employed one of the qualitative research methods, phenomenological research design. Data in the study were obtained through a semi-structured interview form. The students were asked to fill in the interview form which included open-ended statements such as“music is like ……….; because ……….”. Content analysis method was used in the data analysis. Content analysis was conducted in five stages. The stages were coding and sorting, compiling sample metaphor imageries, creating categories, ensuring validity and reliability, and transferring the data to the SPSS package program for quantitative data analysis. To ensure the validity and reliability of the research, expert opinion was sought and reliability was calculated to be 91% using the Miles and Huberman (1994) formula. As a result of the research, it was found that the middle school students in the study group produced 69 different metaphors for the concept of music and the most reoccurring of these metaphors were a“therapy”,“guide”and“compass”. Metaphors produced by students were divided into 7 conceptual categories based on their common features. It was determined that the categories represented most by students were; music as a healing/therapeutic aspect, music as a means of expressing feelings and thoughts and music with its advising/guiding aspect. In the research, it was concluded that the students expressed their senses and thoughts towards the concept of music through producing positive metaphors and in this context their' perceptions towards the concept of music were in a positive way.