Arap Baharı'nın ardından Libya'da yaşanan vekalet savaşları
Proxy wars in Libya after the Arab Spring
- Tez No: 949235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, Arap Baharı'ndan bu yana Libya'da ortaya çıkan vekâlet savaşlarının dinamiklerini analiz etmekte ve bu çatışmalarda merkezi bir figür olan General Halife Hafter'in rolüne odaklanmaktadır. 2011 yılında Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından oluşan otorite boşluğu, yerel gruplar arasında sert bir mücadeleye ve aynı zamanda bölgesel ve küresel aktörlerin müdahalelerine zemin hazırlamıştır. Bu süreçte Hafter, doğu Libya'da askeri ve siyasi liderliğiyle öne çıkan önemli bir aktör hâline gelmiştir. Araştırma, Hafter'in ülke içindeki güç dengesi üzerindeki etkilerini inceleyerek vekâlet savaşının yerel ve uluslararası boyutlarını değerlendirmektedir. Ayrıca Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Fransa, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi dış aktörlerin Libya'daki müdahaleleri de ele alınmaktadır. Çalışmada, vekâlet savaşlarının Libya'da kalıcı bir siyasi çözümün önündeki başlıca engellerden biri olduğu ve Halife Hafter'in, bu çok aktörlü mücadelede kritik bir rol oynadığı öne sürülmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, Libya krizinin neden kronikleştiğine ve olası çözüm yollarına dair özgün bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the dynamics of proxy wars that have emerged in Libya since the Arab Spring, focusing on the role of General Khalifa Haftar as a central figure in these conflicts. Following the overthrow of Muammar Gaddafi in 2011, the resulting power vacuum led to intense struggles among local groups and paved the way for interventions by regional and global actors. In this context, Haftar has become a prominent figure in eastern Libya, assuming both military and political leadership. The research examines Haftar's impact on the domestic balance of power and evaluates the local and international dimensions of the proxy war. It also discusses the interventions of external actors such as Turkey, the United Arab Emirates, Egypt, France, Russia, and the United States in Libya. The study argues that proxy wars are one of the main obstacles to a lasting political solution in Libya, with Khalifa Haftar playing a critical role in this multi-actor struggle. Ultimately, this study aims to offer a unique perspective on why the Libyan crisis has become chronic and explores potential pathways to resolution.