Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersinde çeşitlilik desteği ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between diversity support in physical education and sports classes of secondary school students and their happiness levels
- Tez No: 949234
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen eğitim yaklaşımları, bireylerin sadece akademik başarısını değil, aynı zamanda sosyal, duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeylerini de desteklemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, beden eğitimi ve spor dersleri; öğrencilerin fiziksel gelişiminin ötesinde, sosyal etkileşim, empati, farklılıkların kabulu ve psikolojik dayanıklılık gibi birçok becerinin gelişimine katkı sunar. Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor derslerinde algıladıkları çeşitlilik desteği ile psikolojik iyilik halleri bağlamında mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde nicel bir araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yaşları 9 ile 16 arasında değişen toplam 2400 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, öğrencilerin sınıf ortamında, öğretmenlerin gözetiminde ve araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanan anket formu aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing educational approaches aim to support not only the academic success of individuals but also their social, emotional and psychological well-being levels. In this context, physical education and sports classes contribute to the development of many skills such as social interaction, empathy, acceptance of differences and psychological resilience beyond the physical development of students. This study aims to reveal the relationship between the diversity support perceived by secondary school students in physical education and sports classes and their happiness levels in the context of their psychological well-being. Research was conducted using a quantitative research design within the framework of the relational screening model. The sample of the research consists of a total of 2400 students aged between 9 and 16. Data were collected through a questionnaire form applied face to face by the researcher in the classroom environment, under the supervision of teachers.