Spontan subaraknoid kanamalı hastalarda serum adropin düzeyinin prediktif değerinin incelenmesi
Investigation of the predictive value of serum adropin levels in patients with spontaneous subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 949236
  2. Yazar: ONUR TUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN, DOÇ. DR. MEHMET EDİP AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Subaraknoid kanama kanın subaraknoid mesafeye dağıldığı patolojik bir tablodur ve orta- ileri yaş grubunda çok önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Beyin ,vücuttaki adropin dağılımının yüksek olduğu organdır. Beyinde adropinin, beyin atrofisinde, bilişsel işlevlerde, akut iskemik SVO'larda ve bazı nörolojik hastalıklara karşı potansiyel bir koruyucu role sahip olduğu gösterilmiştir. Adropin, nitrit oksit sentaz salınımını arttırarak, nörobilişsel patolojileri, oksidatif stresi ve apoptotik hücre ölümünü azaltmaktadır. Adropin endotel hücrelerin işlevi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmaktadır. Kan beyin bariyeri üzerinde, iskemiye maruz bırakılan sıçanlarda beyin endotel hücrelerinde ve aynı şekilde intraserebral kanama oluşturulan farelerde adropinin koruyucu etkileri olduğu gösterilmektedir. 55 hasta, 30 sağlıklı kişiden aldığımız kanların serum kısmından ELİSA yöntemi ile adropin düzeylerine baktık. Yaptığımız bu çalışmada spontan subaraknoid kanamanın serum adropin düzeylerini nasıl değiştirdiğini araştırdık. Çalışmamız sonucunda spontan subaraknoid kanama sonrası serumda adropin titresinin yükseldiğini gördük. Ancak kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulamadık.
Özet (Çeviri)
Subarachnoid hemorrhage is a pathological condition in which blood is distributed to the subarachnoid space and is one of the most important causes of morbidity and mortality in the middle-aged and elderly age group. The brain is the organ with the highest adropin distribution in the body. Adropin in the brain has been shown to have a potential protective role against brain atrophy, cognitive functions, acute ischemic CVDs and some neurological diseases. Adropin reduces neurocognitive pathologies, oxidative stress and apoptotic cell death by increasing nitrite oxide synthase release. Adropin has a direct effect on the function of endothelial cells. It has been shown that adropin has protective effects on the blood-brain barrier, on brain endothelial cells in rats exposed to ischemia, and on mice with intracerebral hemorrhage. We examined adropin levels in the serum portion of blood taken from 55 patients and 30 healthy individuals using the ELISA method. In this study, we investigated how spontaneous subarachnoid hemorrhage changes serum adropin levels. As a result of our study, we saw that adropin titer increased in the serum after spontaneous subarachnoid hemorrhage. However, we could not find a significant difference when compared to the control group.