Obezite tedavisi ile 1 yıl süreyle liraglutide kullanan obeziteli bireylerin verilerinin değerlendirilmesi: Retrospektif, tek merkezli, gerçek yaşam verileri çalışması
Evaluation of data of individuals with obesity who used liraglutide for 1 year with obesity treatment: Retrospective, single center, real life data study
  1. Tez No: 949246
  2. Yazar: MUHAMMET OĞUZHAN ŞANVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obezite, günümüzde küresel ölçekte ciddi bir halk sağlığı problemi olarak değerlendirilmektedir ve hastalığın görülme sıklığı her geçen yıl artış göstermektedir. Süreğen ve yineleyici bir hastalık olan obezite, metabolik dengede bozulmalara yol açarak kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere pek çok sistemik sağlık sorununa zemin hazırlar. Glukagon benzeri peptid-1 reseptör agonistleri arasında yer alan liraglutid, bu metabolik düzensizliklerin kontrol altına alınmasında çağdaş tedavi yaklaşımlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, tip 2 diyabet tanısı olmayan obez bireylerde liraglutid tedavisinin kan biyokimyasal parametreleri ile vücut ağırlığı ve yağ oranı üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, Ocak 2023 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Obezite Polikliniği'ne başvuran ve obezite tanısıyla liraglutid tedavisine başlanan, antihiperlipidemik ilaç kullanmayan 30 bireyin verilerine dayanan tek merkezli, retrospektif bir çalışma niteliğindedir. Katılımcıların tedavi başlangıcında (0. ay) ve takip eden 3., 6., 9. ve 12. aylarda yapılan muayene bulguları, antropometrik ölçümleri ve laboratuvar test sonuçları hasta dosyalarından geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 26.0 (IBM Corp. Released 2019. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2024 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is currently regarded as a serious global public health issue, with its prevalence increasing with each passing year. As a chronic and relapsing disease, obesity leads to metabolic imbalances that lay the groundwork for numerous systemic health problems, most notably cardiovascular diseases. Liraglutide, a glucagon-like peptide-1 receptor agonist, stands out as a contemporary therapeutic approach in managing these metabolic disorders. This study aims to evaluate the effects of liraglutide treatment on blood biochemical parameters, body weight, and fat ratio in obese individuals without a diagnosis of type 2 diabetes. This single-center retrospective study is based on the data of 30 individuals who were diagnosed with obesity and initiated on liraglutide treatment, without the use of antihyperlipidemic medications, at the Obesity Outpatient Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between January 2023 and December 2023. The clinical findings, anthropometric measurements, and laboratory test results of the participants at the start of treatment (month 0) and at the 3rd, 6th, 9th, and 12th months of follow-up were retrospectively evaluated from patient records.