İslam iktisat düşüncesinde para: Tarihi, gelişimi ve kripto paralar
Money in islamic economics thought: History, development and crypto coins
- Tez No: 949256
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Modern insanlar, kullandıkları mal ve hizmetlerin neredeyse tamamını dışarıdan temin etmektedirler. İnsanlar artık ihtiyaçlarının çok önemli bir kısmını satın alabilmek adına para ya da ücret karşılığında emeklerini ortaya koymakta yani çalışmaktadırlar. Tarihsel süreç içerisinde para olarak kullanılan şeyler değişim göstermiş ve bu durum günümüzde de devam etmektedir. Genel olarak içsel değere sahip paralardan itibari paralara doğru ilerleyen bu değişim, somuttan soyuta doğru gelişmiştir. Ana akım iktisadi düşünce, parayı bir değer ölçüsü ve bir mübadele aracı olarak değerlendirmenin yanı sıra bir meta olarak görmektedir. Günümüz iktisat düşüncesinde para; bir mal gibi alınıp satılmakta ve ekonomik karar almada sosyal, zihni ve duygusal ön yargılarımızı etkilemektedir. İslam iktisadı ise, paranın kendiliğinden hiçbir görevi yerine getiremeyeceğini söylemektedir. Dolayıyla parayı bir meta olarak değil bir mübadele aracı, bir değer ölçüsü ve değer saklama aracı olarak görmektedir. Para, mübadeleye girdiğinde bir varlığa dönüştüğünde veya bir hizmet satın alındığında fayda sağlamış olmaktadır. Kripto para ve blok zincir teknolojisi ile birlikte gelişen yeni nesil dijital finans sektörü, ana akım iktisadın zararlarının giderilmesi ve kapitalist sistemin boyunduruğundan kurtulabilmesi için“ibaha”ilkesi gereğince İslami finansa hizmet edebilir hale gelebilmektedir. Ayrıca asimetrik bilgi sorununun çözülerek maliyetlerin düşürülmesinde, sosyal dayanışma kuruluşlarında ve ülkelerin kendi aralarında kullanabilecekleri para birimleriyle bağımsız bir para politikası belirlenmesinde bu teknolojiden faydalanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern people outsource almost all of the goods and services they use. People now put their labor in return for money or wages in order to buy a very important part of their needs, that is, they work. Things used as money have changed in the historical process and this situation continues today. This change, which generally progressed from money with intrinsic value to fiat currencies, developed from concrete to abstract. Mainstream economic thought sees money as a commodity as well as a measure of value and a medium of exchange. Money in today's economic thought; It is bought and sold like a commodity and affects our social, mental and emotional prejudices in economic decision making. Islamic economics, on the other hand, says that money cannot fulfill any task by itself. Therefore, he sees money not as a commodity but as a medium of exchange, a measure of value and a means of value storage. When money is exchanged, it becomes an asset or a service is purchased. The new generation digital finance sector, which develops with crypto money and blockchain technology, can become able to serve Islamic finance in accordance with the“ibaha”principle in order to eliminate the damages of mainstream economics and to get rid of the yoke of the capitalist system. In addition, this technology can be utilized in reducing costs by solving the asymmetric information problem, determining an independent monetary policy with currencies that can be used in social solidarity organizations and among countries.