Tanzimat Dönemi İstanbul gazetelerinden Basiret Gazetesi 1876-ı (değerendirme-dizin)
From the Istanbul newspapers of the Tanzimat Period: Basiret Newspaper 1876-ı (evaluation-index)
- Tez No: 949260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 548
Özet
Basiretçi Ali Efendi tarafından 1870 yılında yayın hayatına başlayan Basiret Gazetesi ülke içinden ve ülke dışından birçok alandaki güncel gelişmeleri okuyucuya sunan günlük gazetedir. Yayın hayatının yedinci senesi olan 1876 senesinde gazetede özellikle Hersek İsyanı, Rusya'nın Türkistan coğrafyasını işgal süreci, veba, kızamık, humma gibi salgın hastalıklar, kuraklık sel gibi felaketler, büyük devletlerin ekonomik durumu ile ilgili haberler yer almaktadır. Bunların yanı sıra farklı şehirlerden muhabirlerin ve haber ajanslarının gönderdikleri telgraf ve mektuplara, Basiret yazarlarının fikir ve yorumlarına da gazetede yer verilmiştir. Bu çalışmada gazetede bahsi geçen konular çerçevesinde 1876 yılında Osmanlı Devleti ve dünya üzerinde meydana gelen siyasi, ekonomik, sosyal gelişmeler ve değişimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Basiret Gazetesi'nin 152 (1700-1852) nüshası taranmıştır.
Özet (Çeviri)
Basiret Newspaper, which started its publication life in 1870 by Basiretçi Ali Efendi, is a daily newspaper presenting current developments from both within the country and abroad to its readers in many fields. In the year 1876, which is the seventh year of its publication, the newspaper particularly includes news on the Herzegovina Uprising, Russia's occupation process of the Turkestan region, epidemic diseases such as plague, measles, and fever, disasters such as drought and floods, and the economic conditions of major states. In addition to these, telegrams and letters sent by correspondents and news agencies from different cities, as well as opinions and comments by Basiret writers, were also included in the newspaper. In this study, political, economic, and social developments and changes that occurred in 1876 within the Ottoman Empire and around the world are tried to be identified within the framework of the topics mentioned in the newspaper. For this purpose, 152 issues (1700–1852) of Basiret Newspaper were scanned.