Mükemmelliyet arayışından sanal sadakatsizliğe: Partner odaklı mükemmeliyetçilik ve ruminasyonun sanal aldatmadaki rolü
From perfection seeking to online infidelity: The role of partner-oriented perfectionism and rumination in online infidelity.
  1. Tez No: 949261
  2. Yazar: GÜLSER CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜZÜMCÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sanal aldatma, günümüzde dijital etkileşimlerin artmasıyla birlikte ilişkisel dinamiklerde önem kazanan bir olgu haline gelmiştir. Sosyal medyanın, romantik ilişki içerisinde ideal bir alternatif partner arayışını kolaylaştırabileceği ve bu durumun partner mükemmeliyetçiliğini besleyebileceği düşünülmektedir. Partnerden yüksek beklentilere sahip olmanın ilişkiyi sürdürme kararlarını olumsuz etkileyebileceği görülmektedir. Beklentilerin karşılanmaması, hayal kırıklığı ve duygusal sıkıntı, bireylerde olumsuz ruminatif düşüncelere yol açabilmektedir. Bu bağlamda, kişilerarası hataya ilişkin ruminasyon, geçmişte yaşanan bir olayla ilişkili olarak karşı tarafa yönelik olumsuz duyguların sürdüğü odaklanmış bir düşünme biçimi olarak önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde ilişki doyumu düzeyi kontrol edildiğinde, partner mükemmeliyetçiliği ve kişilerarası hataya ilişkin ruminasyonun (KHİR) sanal aldatma eğilimini yordamadaki rolünü incelemektir. Çalışma katılımcıları; 18-29 yaş aralığında bekar ve en az üç aylık ilişkisi olan 362 (201 kadın- 161 erkek) bireyden oluşmaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Sanal Aldatma Ölçeği, Kişilerarası Hataya İlişkin Ruminasyon Ölçeği, İlişki Değerlendirme Ölçeği ve İkili İlişkilerde Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılmış, veriler Qualtrics sistemi üzerinden toplanarak SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Ana değişkenlerin incelenmesi adına hiyerarşik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Ek analizlerle demografik değişkenler değerlendirmeye alınmıştır. Değişkenler arası ilişkileri inceleyen bulgular sanal aldatma eğiliminin KHİR ve partner mükemmeliyetçiliği ile pozitif yönde ilişkili olduğunu; ilişki doyumunun ise sanal aldatma eğilimi, KHİR ve partner mükemmeliyetçiliği ile negatif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Hiyerarşik regresyon analizinin bulguları ilişki doyumu kontrol edildiğinde, partner mükemmeliyetçiliğinin sanal aldatma eğilimini pozitif yönde, KHİR'in ise negatif yönde yordadığını ortaya koymaktadır. Sanal aldatma eğilimi ile ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma partner mükemmeliyetçiliği ve ruminasyon gibi olguların beliren yetişkinlik dönemindeki sanal aldatma örüntüleri üzerindeki rolünü birlikte ele alan ilk çalışma olma özelliği taşımaktadır. Bu çalışmanın sanal aldatma eğiliminin altında yatan bilişsel ve ilişkisel dinamiklere yönelik yeni bir bakış açısı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Online infidelity has become an important phenomenon in relational dynamics with the increase in digital interactions today. It is thought that social media can facilitate the search for an ideal alternative partner in a romantic relationship and that this situation can feed into partner perfectionism. Having high expectations of a partner can negatively affect decisions to continue the relationship. Failure to meet expectations, disappointment, and emotional distress can lead to negative ruminative thoughts in individuals. In this context, rumination about interpersonal offense has gained importance as a focused way of thinking in which negative feelings towards the other party persist in relation to a past event. The aim of this study is to examine the role of partner perfectionism and rumination about interpersonal offense (RIO) in predicting online infidelity tendencies when controlling for relationship satisfaction levels in emerging adulthood. The study participants consisted of 362 individuals (201 women and 161 men) aged 18–29 who were single and had been in a relationship for at least three months. The study utilised the Demographic Information Form, Online Infidelity Scale, Rumination About an Interpersonal Offense Scale, Relationship Assessment Scale and The Dyadic Almost Perfect Scale. Data were collected via the Qualtrics system and analysed using SPSS 25.0 software. Hierarchical regression analysis was conducted to examine the main variables. Demographic variables were evaluated through additional analyses. Findings examining the relationships between variables reveal that the tendency toward online infidelity is positively associated with RIO and partner perfectionism, while relationship satisfaction is negatively associated with the tendency toward onlline infidelity, RIO, and partner perfectionism. The findings of hierarchical regression analysis reveal that when relationship satisfaction is controlled, partner perfectionism positively predicts online infidelity tendencies, while RIO negatively predicts them. This study, conducted to examine the factors associated with online infidelity tendencies, is the first to jointly address the role of phenomena such as partner perfectionism and rumination on online infidelity patterns in emerging adulthood. It is anticipated that this study will offer a new perspective on the cognitive and relational dynamics underlying the tendency toward online infidelity.