Özofagus varisini belirlemede noninvaziv yöntemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of non-invasive methods in the detection of esophageal varices
  1. Tez No: 949312
  2. Yazar: TAYFUN BEŞTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KURTKULAĞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulanmış karaciğer sirozu hastalarında, biyokimyasal belirteçler aracılığıyla özofagus varislerinin noninvaziv yöntemlerle öngörülebilirliğini değerlendirmektir. Böylece klinik pratikte gereksiz endoskopik girişimlerin önlenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: 1 Ocak 2017- 30 Ekim 2024 arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji poliklinikleri ile Acil servise başvuran 302 siroz hastasının verileri incelenmiştir. Hastane sistemi kullanılarak demografik bilgiler, laboratuvar değerleri, görüntüleme sonuçları ve klinik notlar kayıt altına alınmıştır. API, APRI, FIB-4, GUCI, AAR, KING, ALBI, LOK, CDS ve PC/SD indekslerinin özofageal varis varlığına göre ayırt edici gücünü belirlemek amacıyla retrospektif bir analiz gerçekleştirilmiştir. Temel hedef, bu skorlamaların varis var veya yok grupları arasında anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek olup; buna ek olarak, hastaların demografik özellikleri, biyokimyasal parametreleri ve HDL düzeyi ile varis varlığı arasındaki ilişkiler de analiz edilmiştir. Ayrıca, skorlamalar arası ilişki düzeylerini değerlendirmek üzere korelasyon analizleri uygulanmıştır. Toplanan veriler, IBM SPSS Statistics 27.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p 0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The objective of this study is to evaluate the predictive value of biochemical markers in the noninvasive detection of esophageal varices among patients with liver cirrhosis who have undergone upper gastrointestinal endoscopy. The ultimate aim is to minimize unnecessary endoscopic interventions in clinical practice by identifying high-risk patients through noninvasive means.. Method: Between January 1, 2017 and October 30, 2024, the medical records of 302 patients with liver cirrhosis who presented to the Internal Medicine, Gastroenterology outpatient clinics, and Emergency Department of Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital were retrospectively reviewed. Demographic data, laboratory results, imaging findings, and clinical notes were retrieved from the hospital information system. A retrospective analysis was conducted to evaluate the discriminative ability of the API, APRI, FIB-4, GUCI, AAR, KING, ALBI, LOK, CDS, and PC/SD indices in relation to the presence of esophageal varices. The primary objective was to determine whether these scoring systems exhibited statistically significant differences between patients with and without varices. In addition, associations between the presence of varices and patients' demographic characteristics, biochemical parameters, and HDL levels were analyzed. Correlation analyses were also performed to assess the relationships between the various scoring indices. All data were analyzed using IBM SPSS Statistics version 27.0. A p-value of 0.05).