Santral puberte prekoks tanılı hastaların D vitamini düzeylerinin değerlendirilmesi: Vaka-kontrol çalışması
Evaluation of vitamin D levels in patients diagnosed with central precocious puberty: A case–control study
  1. Tez No: 949313
  2. Yazar: MERYEM ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELEBİ BİTKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
SANTRAL PUBERTE PREKOKS TANILI HASTALARIN D VİTAMİNİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: VAKA-KONTROL ÇALIŞMASI ÖZET Giriş: Son yıllarda prevalansında artış gözlenen santral puberte prekoks (SPP), kız çocuklarında 8 yaşından önce hipotalamo-hipofiz-gonadal (HHG) aksın aktivasyonuyla tanımlanan klinik bir durumdur. Epidemiyolojik veriler D vitamini eksikliği ile puberte prekoks arasında bir ilişki olabileceğini düşündürmektedir. Amaç: Bu çalışma, T.C. S.B.Ü. Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne 2020-2025 yılları arasında başvuran ve Çocuk Endokrinolojisi tarafından takip edilen, SPP tanısı almış 5-10 yaş aralığındaki kız çocukları ile aynı yaş grubundaki sağlıklı kız çocuklarının“25-hidroksi D vitamini (25(OH)D)”düzeylerinin retrospektif olarak karşılaştırılmasını ve SPP ile 25(OH)D düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, 2020–2025 yılları arasında hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran, SPP tanısı almış ve 25(OH)D açısından tetkik edilmiş 5–10 yaş aralığındaki kız hastalar vaka grubu (n=65) olarak belirlendi. Hastaların başvuru şikayetleri, klinik bulguları, antropometrik ölçümleri, başvuru sırasında yapılan biyokimyasal test sonuçları, radyolojik görüntüleme bulguları ve kemik yaşı değerlendirmeleri aynı yaş grubundaki sağlıklı kız çocukları (n=65) ile karşılaştırılarak retrospektif olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF VITAMIN D LEVELS IN PATIENTS DIAGNOSED WITH CENTRAL PRECOCIOUS PUBERTY: A CASE–CONTROL STUDY ABSTRACT Introduction: Central precocious puberty (CPP), a clinical condition defined by the activation of the hypothalamic-pituitary-gonadal (HPG) axis before the age of 8 in girls and 9 in boys, has shown an increase in prevalence in recent years. Epidemiological data suggest a possible association between vitamin D deficiency and precocious puberty. Objective: This study aims to retrospectively compare the 25-hydroxy vitamin D (25(OH)D) levels of girls aged 5-10 years diagnosed with CPP and followed up at the Pediatric Endocrinology Clinic of the T.C. S.B.U. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between 2020-2025 with healthy girls in the same age group. It aims to investigate the relationship between CPP and 25(OH)D levels. Materials and Methods: In this retrospective study, girls aged 5-10 years diagnosed with CPP and who had 25(OH)D levels measured at the time of diagnosis were identified as the case group (n=65). The patients presenting complaints, clinical findings, anthropometric measurements, biochemical test results, radiological imaging findings, and bone age assessments were retrospectively analyzed and compared with a control group of healthy girls (n=65) in the same age range.