Vitamin B12 düzeyi ile insülin salınım dinamiği arası ilişkininretrospektif olarak incelenmesi
A retrospective investigation of the relationship between vitamin B12 levels and insulin secretion dynamics
- Tez No: 949335
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÇETİNKALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Vitamin B12 eksikliğinin yalnızca klasik hematolojik ve nörolojik bulgularla sınırlı kalmayıp, insülin direnci, insülin duyarlılığı ve glukoz metabolizması üzerinde de etkili olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada, genel popülasyonda serum vitamin B12 düzeyinin 5 saatlik oral glukoz tolerans testi (OGTT) ve Homeostaz model değerlendirmesi-2 (HOMA2) modeliyle hesaplanan parametreler üzerinden insülin sekresyonu, insülin duyarlılığı ve glukoz-insülin dengesine etkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmada, 18–65 yaş aralığındaki 124 erişkin bireyin serum vitamin B12 düzeyleri ile 5 saatlik OGTT süresince elde edilen glukoz, insülin ve C-peptid düzeyleri değerlendirilmiştir. İnsülin direnci, insülin duyarlılığı ve beta hücre fonksiyonları, Oxford Üniversitesi Diyabet Araştırma Birimi tarafından geliştirilen HOMA2 Hesaplayıcısı (sürüm 2.2.4) kullanılarak hesaplanan HOMA2-IR, HOMA2-%S ve HOMA2-%B indeksleri ile değerlendirilmiştir. Açlık lipid profili (trigliserid, HDL kolesterol, LDL kolesterol, total kolesterol) ve HbA1c düzeyleri de biyokimyasal değerlendirmeye dahil edilmiştir. Hastalar, serum vitamin B12 düzeylerine göre 0.05). Vitamin B12 düzeyi ≥300 ng/L olan grupta VKİ kategorilerine göre yapılan alt grup analizlerinde; açlık glukoz (p = 0.030), 120. dakika glukoz (p = 0.025), HOMA2-IR (p = 0.004), HOMA2-%S (p = 0.006), trigliserid (p = 0.015) ve HDL kolesterol (p = 0.013) düzeylerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Anlamlı fark saptanan bu parametreler, metabolik risk açısından kabul edilen eşiklerin altında seyretmiştir. 5 saatlik OGTT süresince elde edilen C-peptid düzeyleri değerlendirildiğinde; 240. dakikada B12
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin B12 deficiency is suggested to have effects beyond classical hematological and neurological manifestations, potentially influencing insulin resistance, insulin sensitivity, and glucose metabolism. This study aimed to evaluate the association between serum vitamin B12 levels and insulin secretion, insulin sensitivity, and glucose-insulin homeostasis based on parameters derived from a 5-hour oral glucose tolerance test (OGTT) and the homeostasis model assessment-2 (HOMA2) model in a general adult population. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study evaluated serum vitamin B12 levels and glucose, insulin, and C-peptide concentrations measured during a 5-hour oral glucose tolerance test in 124 adult individuals aged between 18 and 65 years. Insulin resistance, insulin sensitivity, and beta-cell function were assessed using the HOMA2-IR, HOMA2-%S, and HOMA2-%B indices, calculated via the HOMA2 Calculator (version 2.2.4) developed by the Diabetes Trials Unit of the University of Oxford. Fasting lipid profile parameters—including triglycerides, HDL cholesterol, LDL cholesterol, and total cholesterol—as well as HbA1c levels were also included in the biochemical evaluation. Participants were categorized into two groups based on their serum vitamin B12 levels: 0.05) and among participants with B12 levels ≥300 ng/L, subgroup analyses based on BMI revealed significant differences in fasting glucose (p = 0.030), 120-minute glucose (p = 0.025), HOMA2-IR (p = 0.004), HOMA2-%S (p = 0.006), triglycerides (p = 0.015), and HDL cholesterol (p = 0.013). However, these parameters remained below thresholds generally considered indicative of increased metabolic risk. C-peptide levels during the 5-hour OGTT showed statistically significant differences at later time points. At 240 minutes, median C-peptide levels were 2.65 [0.6–7.4] ng/mL in the