14 Mayıs Türkiye seçimlerinin körfez Arap medyasındaki görünümü
May 14th Turkey elections in the gulf Arab media
- Tez No: 949347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SENA KÖSEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde önemli bir ülke konumunda olup, siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, 14 Mayıs Türkiye seçimleri, dünya ve Arap medyasında büyük ilgi görmüştür. Türkiye'nin dış politikasındaki değişiklik veya istikrar, bu seçimlerin sonuçlarına bağlıdır ve dolayısıyla komşu ülkeler olarak Arap ülkeleri sonuçlardan en çok etkilenecek ülkelerdendir. Araştırmanın amacı, 14 Mayıs 2023'te yapılan Türk seçimlerinin Körfez Arap medyasındaki nasıl yer aldığını incelemektir. El Cezire, Al Arabiya ve Sky News Arabia araştırma için örneklem olarak seçilmiştir. Çünkü bu yayın kuruluşları, Arap dünyasında en yüksek etkiye sahip ve en çok izlenme oranlarına sahip olan medya kuruluşlarıdır. 14 Mayıs seçimlerinde Arap medyasının tutumunun anlaşılması için; örneklem olarak araştırmaya dahil edilen yayın kuruluşlarının, 15 Nisan ve 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında internet sitelerinde yayınlanan içerikler incelenmiştir. İçerik analizi yöntemi kullanılarak 324 adet içerik, analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında öne çıkan bulgular şu şekildedir: El Cezire Net, %53,1 ile 14 Mayıs Türkiye seçimlerini Al Arabiya Net ve Sky News Arabia'ya göre daha fazla haber kapsamına almıştır (Sky News Arabia %32,4, Al Arabiya Net %14,5). Haber siteleri, Erdoğan'ı destekleyen bir tutuma %45,37, tarafsız tutuma %30,86, Kılıçdaroğlu'nu destekleyen tutuma %19,44 ve Sinan Oğan'ı destekleyen tutuma %4,32 oranında yer vermiştir. Siteler, siyasi konulara %34,88 ile öncelik vermiştir. Ekonomik konular %23,15 ile ikinci sırada yer almıştır. Üçüncü sırada %18,21 ile genel konular, dördüncü sırada %9,57 ile askeri konular ve beşinci sırada %8,64 ile sosyal konular yer almıştır. Anayasa değişiklikleri konusu ise %5,56 ile son sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey occupies a strategic position in the Middle East and North Africa (MENA) region and plays a significant role in political, economic, and military affairs. Accordingly, the Turkish general elections held on May 14, 2023, received substantial attention from both global and Arab media outlets. The outcome of these elections is closely tied to potential shifts or continuity in Turkey's foreign policy, which in turn directly affects neighboring Arab countries. This study aims to analyze how the May 14 elections were covered in Gulf Arab media. Three major news outlets -Al Jazeera, Al Arabiya, and Sky News Arabia- were selected as the sample due to their high influence and wide viewership across the Arab world. To understand the editorial stance and thematic focus of these media organizations, a total of 324 news items published on their official websites between April 15 and May 30, 2023, were examined through content analysis. The findings reveal that Al Jazeera Net provided the most extensive coverage, accounting for 53.1% of the content analyzed, compared to 32.4% by Sky News Arabia and 14.5% by Al Arabiya Net. In terms of political alignment, 45.37% of the content showed support for President Erdoğan, 30.86% maintained a neutral stance, 19.44% expressed support for Kemal Kılıçdaroğlu, and 4.32% favored Sinan Oğan. Thematically, political issues dominated the coverage (34.88%), followed by economic (23.15%), general (18.21%), military (9.57%), and social topics (8.64%). Constitutional amendments were the least covered topic, making up only 5.56% of the content.