Nusret Çolpan'ın minyatürlerinde kent imgesi
City image in Nusret Çolpan's miniatures
- Tez No: 949346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Tez çalışması, Nusret ÇOLPAN'ın kent imgesi üslubuyla nakşettiği topografya temalı İstanbul kenti ile Anadolu ve Dünya kentleri minyatürlerini konu edinmektedir. Bu araştırmada, ÇOLPAN'ın kent tasvirlerinde kullandığı yenilikçi ve özgün yaklaşımlarının Türk minyatür sanatı içerisindeki konumunu tespit etmek temel problem olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda, sanatçının tablo formundaki topografik özellikler taşıyan İstanbul kenti ile Anadolu ve Dünya kentlerini konu alan minyatürleri kompozisyon ve teknik unsurlar kapsamında incelenmiştir. Araştırma, kent imgesi üslubunu yansıtan 45 adet eserden oluşmakta olup bu eserler nitel araştırma yöntemlerinden amaçlı örnekleme modeli doğrultusunda seçilmiştir. Kent topografyasını yansıtan eserler, maksimum çeşitlilik gözetilerek derlenmiş ve katalog formatında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analizler sırasında eserlerin kompozisyon ve teknik özellikleri geleneksel minyatür sanatının temel unsurları çerçevesinde bütüncül olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, Nusret ÇOLPAN'ın mimar kimliğinden edindiği disiplin ve tasarım konusundaki yetkinliği ile geleneksel minyatür sanatını modern teknikler ve özgün tasarım diliyle yeniden yorumladığı tespit edilmiştir. Sanatçının, topografik ressamlık alanında çağdaş tasarım pratikleri ortaya koyduğu ve kentlerin tarihî ve mimarî dokusunu estetik bir üslupla belgeleyerek çağdaş bir topografya anlayışı geliştirdiği belirlenmiştir. İstanbul başta olmak üzere Anadolu ve Dünya kentlerini ayrıntılı kompozisyonlarla ele alan sanatçının, hem geçmiş hem de günümüz kent silüetlerini görsel bir hafıza olarak sunduğu ve bu yönüyle geleneksel minyatür sanatına özgün katkılarda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the topography themed miniature representations of the city of Istanbul, as well as Anatolian and world cities, inscribed in the stylistic language of city imagery developed by Nusret ÇOLPAN. The main objective of the research was to determine the position of ÇOLPAN's innovative and original approaches to city representation within the context of Turkish miniature art. Accordingly, the artist's miniature Works, featuring Istanbul along with Anatolian and world cities that reflect topographic features in a pictorial format, were analyzed in terms of compositional and technical elements. The study focused on 45 works reflecting the city image style, which were selected using purposive sampling, one of the qualitative research methods. The artworks representing urban topography were curated with maximum diversity in mind and examined in detail in a catalog format. During the analysis process, the compositional and technical characteristics of the works were evaluated holistically within the framework of the fundamental principles of traditional miniature art. The findings revealed that Nusret ÇOLPAN reinterpreted traditional miniature art through modern techniques and an original design language, drawing on the discipline and design expertise gained from his architectural background. It was determined that the artist introduced contemporary design practices in the field of topographical painting and developed a modern understanding of topography by aesthetically documenting the historical and architectural fabric of cities. Through detailed compositions, particularly of Istanbul, as well as Anatolian and world cities, ÇOLPAN presented both historical and contemporary urban silhouettes as a form of visual memory, thereby making significant and original contributions to the art of miniature.