Terk suçu (TCK m.97)
The crime of abandonment (TCK m.97)
  1. Tez No: 949348
  2. Yazar: NURİYE ZOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HULUSİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda özellikle bebek terki olaylarında karşılaştığımız terk fiili, ahlaki ve hukuki açıdan toplumun önemli bir sorunu haline gelmiştir. Zira terk fiili hem bireylerin yaşama hakkını tehlikeye atmakta hem de her bireyde var olan acıma ve yardımlaşma duygusunu inciterek toplumsal dayanışmanın zedelenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle terk suçunun ayrıca incelenmesi gerekmektedir. Belirtmek gerekir ki terk suçuyla ilgili sınırlı sayıda eser olması da bu konunun seçilmesinde önemli bir etken olmuştur. Terk suçu, Türk Ceza Kanunu m.97'de“Koruma, Gözetim, Yardım veya Bildirim Yükümlülüğünün İhlâli”başlıklı bölümde düzenlenmiştir. İlgili suç yaşı veya hastalığı dolayısıyla kendini idare edemeyecek durumda olan ve bu nedenle koruma ve gözetim yükümlülüğü altında bulunan kişinin kendi haline terk edilmesi ile oluşur. Bu bağlamda, koruma ve gözetim yükümlülüğü, yaş, hastalık ve kendi haline terk kavramlarının kapsamının belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla söz konusu çalışma, ilgili kavramlar üzerine temellendirilmiş ve öğreti ile uygulamadaki görüşlere yer verilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Terk suçu bu çalışmada şu sırayla incelenmiştir: İlk olarak terk kavramından bahsedilmiş ve terk suçunun tarihsel gelişimine yer verilerek karşılaştırmalı hukuktaki yerine değinilmiştir. Sonrasında terk suçunun unsurları incelenmiş ve özel görünüş biçimleri ele alınmıştır. Bu bölümde öğretideki görüşlere yer verilmiş ve yargı kararlarından yararlanılmıştır. Son olarak terk suçunun kovuşturma usulüne yer verilmiş ve benzer suç tipleri ile karşılaştırılması yapılarak aralarındaki içtimaı ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's society, the act of abandonment, particularly observed in cases involving the abandonment of infants, has become a significant issue both morally and legally within society. This is because the act of abandonment not only endangers individuals' right to life but also harms the innate human feelings of compassion and solidarity, which in turn weakens social cohesion. Also, the limited number of academic works addressing this crime has been a key factor in choosing this topic. The crime of abandonment is regulated under Article 97 of the Turkish Penal Code, within the section titled“Violation of the Duty of Protection, Supervision, Assistance or Notification.”This crime arises when an individual who is unable to care for themselves due to age or illness, and therefore requires protection and supervision, is left to their own devices. In this context, it is essential to clarify the scope of the concepts of protection and supervision duties, age, illness conditions, and abandonment. Accordingly, this study is based on these key concepts and includes evaluations informed by both scholarly literature and judicial practice. In this study, the crime of abandonment is examined in the following order: First, the concept of abandonment is discussed, along with the historical development of the crime and its place in comparative law. Then, the elements of the crime are analyzed, along with its specific legal manifestations under criminal law. This section includes doctrinal opinions and judicial decisions. Finally, the study examines how the crime of abandonment is prosecuted, compares it with similar crimes, and analyzes the legal relationship between them under the rules of concurrence in criminal law.