Sosyal çalışmacıların müracaatçı şiddeti deneyimleri: Kesişimsellik perspektifinden bir karma yöntem araştırması
Social workers' experiences of client violence: A mixed method research from an intersectionality perspective
  1. Tez No: 949358
  2. Yazar: ÖZKAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR FEYZAL KESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Müracaatçı şiddeti sosyal çalışmacıların mesleki uygulamaları sırasında karşılaştığı travmatik bir mesleki deneyimdir. Kesişimsellik yaklaşımı kullanılarak yapılan araştırmada sosyal çalışmacılara ait yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, mesleki deneyim, çalışılan yer, çalışılan sektör, çalışma alanı, çalışılan müracaatçı grubu ve dosya yükü şeklindeki kesişimsel faktörlerin sosyal çalışmacıların müracaatçı şiddeti deneyimini farklılaştırıp farklılaştırmadığı araştırılmıştır. Karma yöntem araştırması şeklinde tasarlanan araştırmada nicel ve nitel veriler birlikte toplanarak araştırma sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Araştırmanın nicel verileri kapsamında 401 sosyal çalışmacıya ulaşılmış ve bu örneklem grubunda son bir yıl içerisindeki mesleki uygulamaları sırasında müracaatçı şiddetine maruz kalan 261 sosyal çalışmacı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Müracaatçı Şiddeti Ölçeği'nin Türkçe uyarlaması yapılarak son bir yıl içerisinde müracaatçı şiddetini deneyimleyen sosyal çalışmacıların maruz kaldığı müracaatçı şiddeti bazı ilişkili değişkenler açısından incelenmiştir. Müracaatçı Şiddeti Ölçeği'nin geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin yapılması sırasında SPSS 21.0 İstatistik Paket Programı kullanılarak Keşfedici/Açımlayıcı Faktör Analizi (EFA), AMOS programı kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) yapılmıştır. SPSS 21.0 İstatistik Paket Programı kullanılarak yapılan analizlerde betimleyici istatistikler ve fark testleri (t test analizi, tek yönlü varyans analizi-ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri kapsamında son bir yıl içerisindeki mesleki uygulamaları sırasında müracaatçı şiddetini deneyimleyen 34 sosyal çalışmacıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler MaxQda Analytics Pro 2020 programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre; 401 sosyal çalışmacının %64'ünün mesleki yaşamı boyunca, %65'inin son bir yıl içerisindeki mesleki uygulamaları sırasında müracaatçı şiddeti türlerinden en az birisine maruz kaldığı bulunmuştur. Yapılan t test analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre sosyal çalışmacıların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, mesleki deneyimi ve çalıştığı sektör açısından maruz kaldığı müracaatçı şiddeti düzeyinin farklılaşmadığı; eğitim düzeyi ve mesleki uygulamalarını ofiste gerçekleştirme durumları açısından fiziksel müracaatçı şiddeti ve tehdidi boyutunda anlamlı bir farklılaşmanın olduğu; en son şiddete maruz kalınan müracaatçı grubu ve dosya yükü açısından fiziksel müracaatçı şiddeti ve tehdidi ile fiziksel olmayan müracaatçı şiddeti ve tehdidi alt boyutlarında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu bulunmuştur. Araştırmanın nitel bulgularına göre; elde edilen verilerin tematik analizi sonucu 6 temaya ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sosyal çalışmacılara ait; yaş, cinsiyet, mesleki deneyim, çalışılan yer, çalışılan sektör, çalışma alanı, çalışılan müracaatçı grubu ve dosya yükü şeklindeki kesişimsel faktörlerin müracaatçı şiddeti deneyimini farklılaştırdığı bulunmuştur. Sosyal çalışmacılara ait medeni durum ve eğitim düzeyi şeklindeki kesişimsel faktörlerin müracaatçı şiddeti deneyimini farklılaştırmadığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda sosyal çalışmacılara yönelik gerçekleşen müracaatçı şiddetini önlemek amacıyla bireysel düzeyde, mesleki düzeyde, kurumsal düzeyde ve politika düzeyinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Client violence is a traumatic professional experience that social workers face during their professional practice. In the study conducted using the intersectionality approach, it was investigated whether intersectional factors such as age, gender, marital status, education level, professional experience, place of work, sector of work, field of work, client group and caseload of social workers differentiate the experience of client violence of social workers. In the study, which was designed as a mixed method research, quantitative and qualitative data were collected together and an answer to the research question was sought. Within the scope of the quantitative data of the research, 401 social workers were reached and analyzes were conducted with 261 social workers who were exposed to client violence during their professional practices in the last year. The Turkish adaptation of the Client Violence Scale was made and the client violence experienced by social workers who experienced client violence in the last year was analyzed in terms of some related variables. During the validity and reliability analyses of the Client Violence Scale, Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted using SPSS 21.0 Statistical Package Program and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted using AMOS program. Descriptive statistics and difference tests (t-test analysis, one-way analysis of variance-ANOVA) were used in the analyses conducted using SPSS 21.0 Statistical Package Program. Within the scope of the qualitative data of the study, in-depth interviews were conducted with 34 social workers who experienced client violence during their professional practices in the last year. The data obtained were analyzed using MaxQda Analytics Pro 2020 program. According to the quantitative findings of the research; it was found that 64% of 401 social workers were exposed to at least one of the types of client violence during their professional life and 65% during their professional practice in the last year. According to the results of t-test analysis and one-way analysis of variance (ANOVA), it was found that the level of client violence experienced by social workers did not differ in terms of age, gender, marital status, professional experience and sector of employment; there was a significant difference in the dimension of physical client violence and intimidation in terms of education level and performing their professional practices in the office; there was a significant difference in the sub-dimensions of physical client violence and intimidation and non-physical client violence and intimidation in terms of the most recent client group and caseload. According to the qualitative findings of the study, 6 themes were reached as a result of thematic analysis of the data obtained. According to the results obtained, it was found that intersectional factors such as age, gender, professional experience, place of work, sector of work, field of work, client group and caseload of social workers differentiated the experience of client violence. It was found that intersectional factors such as marital status and education level of social workers did not differentiate the experience of client violence. As a result of the research, recommendations were presented at individual level, professional level, institutional level and policy level in order to prevent client violence against social workers.