Ergenlerde oyun bağımlılığı ile ayrılma bireyleşme özellikleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between gaming addiction and separation-individuation characteristics in adolescents
- Tez No: 949359
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH BOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
GİRİŞ: İnternet, hayatımızın önemli bir parçası hâline gelmiştir. Özellikle gençlerde stresi azaltmak ve olumsuz duygulardan kaçmak için oynanan internet oyunları, bireyin oyun oynama davranışı üzerindeki denetimini kaybetmesi durumunda bağımlılığa dönüşebilir. Araştırmalar, bağımlılıkların ergenlikteki bireyselleşme sürecinde karşılaşılan zorluklardan kaynaklanabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, ergenlerde oyun bağımlılığı ile ayrılma bireyleşme özellikleri ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırmanın çalışma grubunu Çanakkale Merkez ilçesinde çeşitli liselerde 9.,10. ve 11.sınıfta öğrenim gören 498 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmaya Sosyodemografik Veri Formu, Ergenler için Oyun Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form, Adolesan Ayrılma-Bireyleşme Testi, Güçler-Güçlükler Anketi Ergen Formu kullanılmıştır. BULGULAR: Yapılan korelasyon analizleri ve tekli doğrusal regresyon analizleri, dijital oyun bağımlılığı ile Adolesan Ayrılma-Bireyleşme Testi'nin ayrılma anksiyetesi, yutulma anksiyetesi, reddedilme beklentisi, ihtiyacı inkâr ve pratik yapma-aynalama alt boyutları, Güçler-Güçlükler Anketi'nin toplam güçlük puanı ile güçlükleri yansıtan alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Anlamlı bulunan değişkenler çoklu doğrusal regresyon analizine alınmıştır. Bu analizde; ayrılma anksiyetesi, yutulma anksiyetesi, reddedilme beklentisi, pratik yapma-aynalama davranışı, cinsiyet ve yaş değişkenlerinin dijital oyun bağımlılığını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. SONUÇ: Çalışmamızdaki bulgular ayrılma-bireyleşme süreçlerinde yaşanan güçlüklerin oyun bağımlılığı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuç, dijital oyun bağımlılığının yalnızca tanımlayıcı davranışsal bir sorun olarak değil, aynı zamanda gelişimsel ve psikodinamik temelleri olan çok katmanlı bir yapı olarak ele alınması gerektiğine işaret etmektedir. Dijital oyun bağımlılığının önlenmesi ve müdahalesinde, ayrılma-bireyleşme süreçlerine odaklanan psikoterapi yaklaşımları ve psikoeğitim programları geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The internet has become an essential part of our lives. Internet games, which are often played by young people to reduce stress and escape from negative emotions, can turn into an addiction if individuals lose control over their gaming behavior. Research suggests that addictions may arise from difficulties encountered during the individuation process in adolescence. This study aims to investigate the relationship between gaming addiction and separation-individuation characteristics in adolescents. METHOD: The study group consisted of 498 students enrolled in the 9th, 10th and 11th grades at various high schools in the central district of Çanakkale. The Sociodemographic Data Form, the Short Form of the Gaming Addiction Scale for Adolescents, the Adolescent Separation-Individuation Test, and the Strengths and Difficulties Questionnaire-Adolescent Form were used in the study. RESULTS: Correlation analyses and simple linear regression analyses revealed statistically significant positive relationships between digital gaming addiction and the subscales of the Adolescent Separation-Individuation Test—namely, separation anxiety, engulfment anxiety, expectation of rejection, denial of needs, and practicing-mirroring—as well as the total difficulty score and subscales reflecting difficulties on the Strengths and Difficulties Questionnaire. The variables found to be significant were included in the multiple linear regression analysis. In this analysis, separation anxiety, engulfment anxiety, fear of rejection, practice–mirroring behavior, gender, and age were found to significantly predict digital gaming addiction CONCLUSION: The findings of our study indicate that difficulties experienced in separation-individuation processes are associated with gaming addiction. This result suggests that digital gaming addiction should not be considered merely a descriptive behavioral problem but rather a multifaceted phenomenon with developmental and psychodynamic foundations. It is recommended to develop psychotherapy approaches focusing on separation-individuation processes, as well as psychoeducation programs, for the prevention and intervention of digital gaming addiction.