Evli kadınların aile planlaması yöntem tutumlarını etkileyen faktörlerinin değerlendirmesi
Evaluation of factors affecting married women's family planning method attitudes
- Tez No: 949381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, evli kadınların yaşam biçimleri ve sağlık algılarının aile planlaması yöntemlerine yönelik tutumları üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı desenle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 15 Şubat 2024 – 01 Şubat 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan Özel Türkiye Gazetesi Hastanesi'ne jinekolojik muayene amacıyla başvuran 384 evli kadın ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılmayı kabul eden tüm kadınlara Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Tanıtıcı Bilgi Formu, 34 Maddelik Aile Planlaması Tutum Ölçeği ve Sağlık Algısı Ölçeği olmak üzere toplam dört veri formu doldurulmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 30,57±5,67 olup, yaşları 18 ile 45 arasında değişmektedir. İlk çocuk sahibi olma yaşları ise 16 ile 38 arasında değişmekte olup, ortalama 24,70±3,65 yıl olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %75,9'u (n=284) aile planlaması yöntemlerinin kullanılmasını gerekli bulurken, %68,2'si (n=255) gebeliği önleyici yöntem kullandığını belirtmiştir. Bu çalışmada Aile Planlaması Tutum Ölçeği ortalama puanı 119,23±31,26 olarak bulunmuştur. Yapılan araştırmada katılımcıların Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) toplam puan ortalaması 46,59 ± 10,57 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a cross-sectional and correlational design to evaluate the effects of married women's lifestyles and health perceptions on their attitudes towards family planning methods. The study was conducted with 384 married women who applied to Özel Türkiye Gazetesi Hospital in Istanbul for gynecological examination between February 15, 2024 and February 01, 2025. All women who agreed to participate in the study were provided with four data forms: Informed Voluntary Consent Form, Introductory Information Form, 34-Item Family Planning Attitude Scale and Health Perception Scale. The average age of the participants was 30.57±5.67, ranging from 18 to 45. The age at which they had their first child ranged from 16 to 38, with an average of 24.70±3.65 years. While 75.9% (n=284) of the participants found the use of family planning methods necessary, 68.2% (n=255) stated that they used contraceptive methods. In this study, the mean score of the Family Planning Attitude Scale was found to be 119.23±31.26. In the study, the total mean score of the participants on the Health Perception Scale (HPS) was found to be 46.59 ± 10.57.