Gelişmeleri kaçırma korkusu ve öznel zindelik arasındaki ilişkide internet bağımlılığının aracılık rolü: Rekreasyonel kış sporları katılımcıları örneği
The mediating role of internet addiction in the relationship between fear of missing out and subjective vitality: The case of recreational winter sports participants
- Tez No: 949380
- Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN MIZRAK, PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu araştırmanın iki amacı bulunmaktadır. Birincil amacı, katılımcıların gelişmeleri kaçırma korkusu, öznel zindelik ve internet bağımlılığı düzeylerindeki farklılıkları çeşitli değişkenlere göre incelemektir. İkinci amaç ise, gelişmeleri kaçırma korkusunun öznel zindelik üzerindeki etkisinde internet bağımlılığının aracılık rolünü test etmektir. Yöntem: Araştırmanın çalışma grubunu, kayak/snowboard veya her ikisini de yapan 247 (Ortyaş= 27,43± 10,52) erkek ve 219 (Ortyaş= 25,27± 6,89) kadın bireyler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak;“Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu- YİBT-KF”“Serbest Zaman Etkinlikleri Bağlamında Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği-GKK”ve“Öznel Zindelik Ölçeği-ÖZÖ”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için t-testi, MANOVA, ANOVA korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada yer alan gizil değişkenler arasındaki nedensel ilişki yapısal eşitlik modeli (YEM) ile analiz edilmiştir. Bulgular: Analiz sonuçları katılımcıların çalışmada kullanılan ölçeklerde ortalama puanlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni hal, gelir düzeyi, aktivite türü, aktivite katılım sıklığı (yıl), sosyal ağlarda geçirilen süre (saat), anlık mesajlaşma programlarında geçirilen süre ve haftada ortalama yapılan paylaşım sayısı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Katılımcıların ortalama puanları ile aktivite yılı ve paylaşım sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif yönde ilişkiler bulunmaktadır. Ayrıca, gelişmeleri kaçırma korkusu, öznel zindelik ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkide doğrudan ve dolaylı etkilerin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Gelişmeleri kaçırma korkusunun, hem öznel zindelik düzeyini hem de internet bağımlılığı düzeylerini doğrudan etkilediği; bunun yanında internet bağımlılığının da öznel zindelik üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, gelişmeleri kaçırma korkusu ile öznel zindelik arasındaki ilişkide internet bağımlılığının kısmi aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study has two main objectives. The primary aim was to examine the differences in participants' levels of fear of missing out, subjective vitality, and internet addiction based on various variables. The second aim was to test the mediating role of internet addiction in the effect of fear of missing out on subjective vitality. Method: The study sample consisted of 247 male (Mage = 27.43 ± 10.52) and 219 female (Mage = 25.27 ± 6.89) individuals who engaged in skiing, snowboarding, or both activities. As data collection tools, the Short Form of the Young Internet Addiction Scale (YIAS-SF), the Fear of Missing Out Scale in the Context of Leisure Activities (FoMO-LA), and the Subjective Vitality Scale (SVS) were used. In the data analysis, independent samples t-test, MANOVA, ANOVA, and correlation analysis were applied. The causal relationships among the latent variables included in the study were examined using Structural Equation Modeling (SEM). Findings: The analysis results revealed that participants' mean scores on the scales used in the study differed significantly based on variables such as gender, age, education level, marital status, income level, type of activity, frequency of participation (years), time spent on social networks (hours), time spent on instant messaging applications, and the average number of weekly posts. Statistically significant positive relationships were found between participants' mean scores and both the number of years participating in the activity and the number of weekly posts. Additionally, both direct and indirect effects were identified in the relationships between fear of missing out, subjective vitality, and internet addiction. Result: It was found that fear of missing out directly affects both subjective vitality and internet addiction levels. In addition, internet addiction was also found to have a direct effect on subjective vitality. Furthermore, the results indicated that internet addiction plays a partial mediating role in the relationship between fear of missing out and subjective vitality.