Manevi danışmanlık ve rehberlikte bibliyoterapi tekniğinin kız kur'an kursu hafızlık öğrencilerinin kaygı düzeyine etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of bibiotherapy technique in spiritual counselling and guidance on the anxiety level of hifz students in girls' qur'an course
  1. Tez No: 949449
  2. Yazar: BÜŞRA NUR TIĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KANGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, bibliyoterapi tekniklerinin hafızlık eğitimi gören öğrencilerin kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kız Kur'an Kursu'nda eğitim gören 14-18 yaş aralığındaki 24 hafızlık öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında öğrenciler deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna sekiz hafta boyunca interaktif bibliyoterapi oturumları uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Katılımcıların kaygı düzeyleri“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”(STAI) ile ölçülmüş ve bibliyoterapi tekniklerinin etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, deney ve kontrol gruplarının ön test sonuçları incelendiğinde, Durumluk Kaygı ölçeğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuşken (t=2,568; p0,052). Deney grubuyla kontrol grubunun son test sonuçları karşılaştırıldığında ise, ne Durumluk Kaygı (t=0,026; p>0,079) ne de Sürekli Kaygı (t=0,546; p>0,091) ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak, deney grubunun kendi içinde yapılan ön test ve son test karşılaştırmalarında hem Durumluk Kaygı hem de Sürekli Kaygı düzeylerinde anlamlı bir düşüş gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of bibliotherapy techniques on the anxiety levels of students undergoing Hifz (Quran memorization) education. The research was conducted on 24 female Hifz students aged 14–18, enrolled in a Girls' Quran Course affiliated with the Presidency of Religious Affairs. Participants were divided into experimental and control groups. The experimental group received interactive bibliotherapy sessions for eight weeks, while no intervention was applied to the control group. Participants' anxiety levels were measured using the“State-Trait Anxiety Inventory”(STAI), and the effects of bibliotherapy techniques were analyzed. According to the study's findings, an examination of the pre-test results of the experimental and control groups revealed a statistically significant difference in the State Anxiety scale (t=2.568; p0.052). However, when the post-test results of the experimental and control groups were compared, no statistically significant difference was found in either the State Anxiety (t=0.026; p>0.079) or Trait Anxiety (t=0.546; p>0.091) scales. Nevertheless, within-group comparisons of the experimental group's pre-test and post-test results showed a significant decrease in both State Anxiety and Trait Anxiety levels.