Hemşirelerde Güçlendirici Lider Davranışı Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the Leader Empowering Behaviour Questionnaire in nurses
  1. Tez No: 949448
  2. Yazar: DEMET YAZGI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞARAN AÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu metodolojik çalışma, Güçlendirici Lider Davranışı Ölçeği'nin (Leader Empowering Behavior Questionnaire- LEBQ) hemşireler için Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin analiz edilmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara Etlik Şehir Hastanesi Genel Hastane'de çalışan 305 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Hemşire Tanıtıcı Bilgiler Formu, Güçlendirici Lider Davranışı Ölçeği (GLDÖ), ölçüt bağımlı geçerlik için ise Dönüştürücü Liderlik Ölçeği kullanılarak, 24 Kasım 2024- 19 Aralık 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmada kapsam geçerliği için Davis tekniği, yapı geçerliği için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), yüzey geçerliği ve ölçüt bağımlı geçerlik kullanılmıştır. Benzeşim ve ayrışım geçerliği de uygulanmıştır. Güvenirlik analizi için Cronbach's α değeri ve test-tekrar test güvenilirliği, Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. GLDÖ ölçeğinin Kapsam Geçerliği İndeksi (KGİ) %98'dir. Ölçeğin, χ²/sd=2,775, GFI=0.907, AGFI=0.861, NFI=0.927, NNFI = 0.935, CFI= 0.951, RMSEA=0.076 SRMR=0.048 uyum indeksleri ile 17 madde 6 alt boyutta yapı geçerliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This methodological study aims to analyse the validity and reliability of the Leader Empowering Behaviour Questionnaire (LEBQ) for nurses. The study group of the research consisted of 305 nurses working in the General Hospital of Ankara Etlik City Hospital. The data were collected between 24 November 2024, and 19 December 2024, by using a Nurse Descriptive Information Form, the Leader Empowering Behaviour Questionnaire (LEBQ), and the Transformational Leadership Survey for criterion validity. In the study, Davis technique was used for content validity and Confirmatory Factor Analysis (CFA), face validity, and criterion dependent validity, were used for construct validity. Convergent and discriminant validity were conducted. Cronbach's α value and test-retest reliability, and Pearson correlation coefficient were used for reliability analysis. Content validity index of LEBQ was 98%. The construct validity of the scale was established with χ²/sd=2.775, GFI=0.907, AGFI=0.861, NFI=0.927, NNFI=0.935, CFI=0.951, RMSEA=0.076, and SRMR=0.048 fit indices in 17 items and six subscales.