Sosyal bilgiler dersinde teknoloji tabanlı çoklu ortam kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, derse karşı tutumlarına ve beceri edinimlerine etkisi
Effect of the use of technology-based multimedia in the social studies lesson on students academic achievements, attitudes towards the lesson and skill acquisition
- Tez No: 949489
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal bilgiler dersinde teknoloji tabanlı çoklu ortam kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, derse karşı tutumlarına, harita okuryazarlığı ve çevre okuryazarlığı becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma deneysel modellerden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model şeklinde tasarlanmış ve çalışma grubunun belirlenmesinde amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adana ili Çukurova ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde beşinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 43 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgiler formu, akademik başarı testi, harita okuryazarlığı becerisi testi ile Gömleksiz ve Kan (2013) tarafından geliştirilen Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Yavuz, Balkan-Kıyıcı ve Atabek-Yiğit (2014) tarafından geliştirilen Çevre Okuryazarlığı Ölçeği çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma kapsamında çalışma grubundan alınan verilerin normallik analizleri için Shapiro-Wilk, Skewness (Çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) testleri uygulanmış ve verilen normal dağılım göstermesi üzerine parametrik testlerden bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-Testi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı, derse karşı tutum, harita okuryazarlığı becerisi ve çevre okuryazarlığı becerisi ön test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Bununla beraber deney grubunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the using technology-based multimedia in social studies lesson on students' academic achievement, attitudes towards the lesson, map literacy skills and environmental literacy skills. The study was designed as a quasi-experimental model with pre-test post-test control group which one of the experimental models and determining the study group criterion sample method which one of the purposeful sampling method was used. The study group of the research consisted of 43 fifth grade students who studying in a public school 2022-2023 academic year in the first semester in the Çukurova district of Adana province. The data were collected through personal information form, academic achievement test, map literacy skill test developed by the researcher. Also environmental literacy scale developed Yavuz, Balkan-Kıyıcı and Atabek-Yiğit (2014), attitude scale on social studies lesson developed Gömleksiz and Kan (2016) were used for data collection tools. Shapiro-Wilk, Skewness and Kurtosis tests were conducted for normality analyses of the data obtained from the study. As the data showed normal distribution, t-Test was used for dependent and independent samples within the scope of the research. According to the findings obtained from the study, it was seen that there was no significant differences between the pre-test points of the experimental group and control group students in terms of academic achievement, attitude towards the lesson, map literacy skills and environmental literacy skills. However, it was determined that there were significant differences between the pre-test and post-test points of the experimental group.