Artan tuz stresi koşullarında yetiştirilen kırmızı ve beyaz pancar (Beta vulgaris L.) çeşitlerinde dıştan melatonin uygulamasının bazı temel fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of external melatonin administration on some basic physiological and biochemical parameters in red and white beet (Beta vulgaris L.) cultivars grown under increasing salt stress conditions
  1. Tez No: 949488
  2. Yazar: LEYLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışma kapsamında 3 farklı tuz konsantrasyonuyla (50, 150. 250 mM NaCl) muamele edilen şeker pancarı (Beta vulgaris L.)'nın iki çeşidinde (Ruby Queen ve Rodeo) melatonin hormonunun (100 uM) fotosentetik aktivite, osmotik potansiyel, stoma iletkenlik, elektrolit sızıntı, membran stabilite, klorofil floresans, H2O2 ile TBARS miktarında meydana gelen değişimler analiz edilmiştir. Kontrol olarak hiçbir uygulama yapılmayan ve melatoninle müdahale edilen şeker pancarları kullanılmıştır. Tuz uygulaması yapılan deney gruplarında kontrollere göre kıyasla fotosentetik aktivite, osmotik potansiyel, stoma iletkenlik, membran stabilite ve klorofil floresans değerlerinde azalma meydana gelirken, elektrolit sızıntı, H2O2 ve TBARS miktarlarında artış olduğu tespit edildi. Bununla birlikte, 3 farklı tuz konsantrasyonuyla tuzluluk stresi oluşturulan deney gruplarına melatonin uygulamasının deney gruplarına kıyasla fotosentetik aktivite, osmotik potansiyel, stoma iletkenlik, membran stabilite ve klorofil floresans değerlerinde artış olduğu, elektrolit sızıntı, H2O2 ve TBARS miktarlarında da azalma olduğu belirlendi. Sonuç olarak bu araştırma, tuz stresi koşullarında yetiştirilen şeker pancarına yapılan Mel müdahalesinin bitkide iyileştirici etkiye neden olduğunu ve bu nedenle tarımsal alanlarda artan tuzluluk seviyesine karşı bu hormonunun kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Melatonin hormone (100 uM) photosynthetic activity, osmotic potential, stomatal conductance, electrolyte, membrane temperature, chlorophyll temperature, H2O2 and TBARS amount of two varieties (Ruby Queen and Rodeo) of sugar beet (Beta vulgaris L.) treated with 3 different salt study scopes (50, 150, 250 mM NaCl) were obtained in the current. Sugar beets treated with melatonin and not treated with any application were used as controls. In the experimental groups with salt application, a comparative decrease in photosynthetic activity, osmotic potential, stomatal conductance, membrane stability and chlorophyll flora was observed compared to controls, while an increase in electrolyte leakage, H2O2 and TBARS amounts was detected. However, in the comparison of 3 different salt temperature salinity stress experimental program, melatonin distribution experimental section, it was determined that there was an increase in photosynthetic activity, osmotic potential, stomatal conductance, membrane stability and chlorophyll flora values, and a decrease in electrolyte leakage, H2O2 and TBARS amounts. As a result, this research shows that the Mel intervention applied to sugar beet grown under salt stress conditions has a healing effect on the plant and thus the usability of this hormone against increasing salinity in management areas.