Filistin - İsrail çatışmasında medya söylemi: Hamas ve İsrail'in psikolojik savaş stratejilerinin karşılaştırmalı analizi
Media discourse in the Palestine-Israel conflict: a comparative analysis of the psychological warfare strategies of Hamas and Israel
- Tez No: 949512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE PELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Filistin - İsrail çatışmasının 7 Ekim 2023 sonrası boyut kazanan yeni evresinde, tarafların yürüttüğü medya mücadelesi dikkat çekici bir söylem savaşına dönüşmüştür. Bu bağlamda hazırlanan çalışma, Hamas ile İsrail'in sosyal medya stratejilerini ve psikolojik savaş söylemlerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, her iki tarafın çatışma döneminde ürettiği sosyal medya içeriklerinin tematik yapısını, söylem özelliklerini ve hedef kitle üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışmada, içerik analizi, eleştirel söylem analizi ve göstergebilimsel çözümleme birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 7 Ekim 2023 – 7 Ocak 2024 tarihleri arasında Hamas ve İsrail'in resmi sosyal medya kanalları aracılığıyla yayımladığı içerikler oluşturmaktadır. Hamas'a ait veriler, askerî kanadın resmi Telegram hesabında yayımlanan içeriklerden oluşmaktadır. İsrail tarafı için ise, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Arapça ve İngilizce Twitter hesapları ile İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) resmi Twitter hesabında paylaşılan içeriklerden oluşmaktadır. Analiz sonucunda, her iki tarafın da sosyal medya araçlarını kamuoyu oluşturma, meşruiyet sağlama ve karşı tarafı psikolojik olarak zayıflatma amacıyla stratejik bir biçimde kullandığı tespit edilmiştir. Hamas'ın söylemlerinde dini referanslar, direniş vurgusu ve kahramanlık temaları öne çıkarken; İsrail tarafı daha çok güvenlik, tehdit ve terör karşıtlığı söylemi üzerine odaklanmaktadır. Görsel içeriklerde ise simgesel ögeler ve duygusal etkileyicilik ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, çatışma dönemlerinde medya araçlarının yalnızca bilgilendirme işlevi görmediğini; aynı zamanda psikolojik savaşın güçlü bir unsuru haline geldiğini ortaya koyarak, iletişim, propaganda ve siyasal söylem araştırmalarına özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the new phase of the Israeli-Palestinian conflict that gained momentum after October 7, 2023, the media struggle between the parties has evolved into a striking war of discourse. Within this context, the present study aims to conduct a comparative analysis of the social media strategies and psychological warfare narratives employed by Hamas and Israel. The primary objective of the research is to analyze the thematic structure, discursive features, and impact on target audiences of the social media content produced by both sides during the period of conflict. The study employs a combination of content analysis, critical discourse analysis, and semiotic analysis. The sample of the research consists of the content disseminated by the official social media channels of Hamas and Israel between October 7, 2023, and January 7, 2024. The data related to Hamas is drawn from posts shared on the official Telegram account of its military wing. In the case of Israel, the data includes content posted on the Arabic and English Twitter accounts of the Israeli Ministry of Foreign Affairs, as well as the official Twitter account of the Israel Defense Forces (IDF). The analysis reveals that both parties strategically utilize social media platforms to shape public opinion, assert legitimacy, and psychologically weaken the opponent. Hamas's discourse is characterized by religious references, emphasis on resistance, and themes of heroism, whereas the Israeli side predominantly focuses on narratives centered around security, threat, and anti-terrorism. In terms of visual content, symbolic elements and emotionally charged imagery are found to be particularly prominent.