Resital kavramının Türk müzik kültüründeki yeri ve bağlama performansı örneği
The place of the recital concept in Turkish music culture and the example of baglama performance
  1. Tez No: 949513
  2. Yazar: BURAK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞHAN ADAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, resital kavramının Türk müzik kültüründeki önemini, kapsamını ve uygulanış biçimini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Alanında uzman altı akademisyen ile yapılan görüşmeler sonucunda belirlenen repertuvar içerisinde yer alan eserlerin analizini ve bağlama çalgısı ile icrasını da kapsayan bu araştırma, belgesel tarama (doküman analizi) yönteminin kullanıldığı nitel bir çalışmadır. Uzman akademisyenlere yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile, açık uçlu sorular sorularak elde edilen veriler bu araştırmanın veri havuzunu oluşturur. Çalışmanın kuramsal temelini etnomüzikoloji disiplini çerçevesinde değerlendirilen performans kuramı ve resital kavramı ile Türk halk müziğinin başat enstrümanlarından olan bağlama çalgısı hakkında tarihsel süreç ve çalım teknikleri kapsamındaki bilgiler oluşturmaktadır. Ek olarak; bağlama ile icra edilecek resital repertuvarında bulunan eserler hakkında genel bilgiler, eser analizleri ve eserlerin karakteristik özellikleri de bu kapsamda yer almaktadır. Resital kavramı, bütün müzik türleri için bireysel performansın ön planda olduğu, icracının sahip olduğu tüm müzikal birikimlerle birlikte icraya yönelik yeteneklerinin ve ileri seviye icra tekniklerinin sergilendiği, son derece ciddi çalışma gerektiren önemli bir performansı niteler. Bu kavramın Türk müzik kültüründeki yansıması ve belirli standartlar çerçevesinde uygulanış biçiminin belirlenmesine dair tespitlerin, bu bağlamda performans sergilemek isteyen icracılar için son derece önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the significance, scope, and application of the concept of“recital”within Turkish music culture. The research includes the analysis and performance of selected works from a repertoire determined through interviews conducted with six academic experts in the field, and employs document analysis as a qualitative research method. The data pool of the study consists of information obtained through semi-structured interviews conducted with expert academicians, using open-ended questions. The theoretical framework of the study is grounded in performance theory and the concept of recital, evaluated within the discipline of ethnomusicology, as well as historical and technical information concerning the baglama, one of the principal instruments of Turkish folk music. In addition, general information about the works included in the recital repertoire to be performed with the baglama, analyses of the pieces, and their characteristic features are also addressed. The concept of recital denotes a significant performance in which individual expression is emphasized across all musical genres, requiring intense preparation, and where the performer showcases their musical knowledge, interpretive abilities, and advanced performance techniques. Determining how this concept is reflected and applied within Turkish music culture according to certain standards is considered highly important for performers who wish to present such performances in this context.