Obezite nedeniyle sleeve gastrektomi operasyonu yapılan hastaların malnütrisyon ve inflamatuar süreçler açısından retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of patients who underwent sleeve gastrectomy due to obesity in terms of malnutrition and inflammatory processes, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, general surgery specialization thesis
  1. Tez No: 949520
  2. Yazar: ELMAN HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CÖMERT, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN TAŞDÖVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Obezite tüm dünyada giderek artan sorun haline gelmiştir. Bu yüzden sleeve gastrektomi son zamanlar en çok uygulanan bariatrik cerrahi işlem olmaya başlamıştır. Sleeve gastrektomi sonrasında hastalar fazla vücut kilolarının bazen %85 kadarını verebilirler (5,12). Bu dönemde hızlı kilo kaybına bağlı olarak malnutrsiyon gelişimi olabilir (8). Aynı zamanda obez hastalarda artmış proinflamatuar sitokinler inflamasyonun artmasına sebep olurlar (9). Bu çalışmada obezite cerrahisi sonrasında hızlı kilo kaybına bağlı malnutrisyon gelişimi ve enfeksiyon parametrelerindeki değişiklikleri saptamayı amaçladık Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2019 -2024 yılları arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim dalında 5 yıllık süreçte sleeve gastrektomi operasyonu geçiren hastaların labarotuar parametrelerinin preoperatif dönem ile postop 1. 2. 6. ve 12. aydakı sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 72-si kadın 23-ü erkek olmakla toplam 95 hasta dahil edildi. Hastalar obez, aşırı obez, morbid obez ve süper obez olmakla 4 grupta incelendi. Beyaz küre, crp, albümin ve ferritin değerleri 1. 2. 6. ve 12. ayda retrospektif olarak incelendi. Sonuç: Obez hastalar ameliyat öncesi bakılan beyaz küre ve crp değerleri ile yapılan karşılaştırmada ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde anlamlı derecede istatistiksel fark saptandı. Albumin değerleriyle yapılan çalışmada ameliyat öncesi ile 2. ve 6. ay da sonuçlar arasında fark görülmesine rağmen 12. ay ile ameliyat öncesi karşılaştırmasında fark saptandı. Ferritin ile yapılan karşılaştırmada malnutrisyon açısından anlamlı fark görülmedi. Hastalarda erken replasman tedavisine başlanması malnutrisyon gelişiminin önlenmesini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity has become an increasing problem all over the world. That's why sleeve gastrectomy has become the most commonly performed bariatric surgical procedure lately. After sleeve gastrectomy, patients can sometimes lose up to 85% of their excess body weight (5,12). During this period, malnutrition may develop due to rapid weight loss (8). At the same time, obesity related increased pro-inflammatory cytokines may cause increased inflammation in patients (9). In this study, we aimed to detect the development of malnutrition and changes in infection parameters due to rapid weight loss after bariatric surgery. Materials and Metod: This study retrospectively examined the preoperative and postoperative 1st,2nd,6th and 12 th month results of laboratory parameters of patient who underwent sleeve gastrectomy surgery in the Department of General Surgery at Zonguldak Bulent Ecevit University in a 5 year period between 2019 and 2024. Results: A total of 95 patients, 72 women and 23 men, were included in the study. The patients were examined in 4 groups: obese, extremely obese, morbidly obese and super obese. White blood cell, crp, albumin, and ferritin values were examined retrospectively at the 1st, 2nd, 6th and 12th months. Conclusion: When comparing the preoperative white blood cell and crp values of obese patients, a significant statistical difference was detected in the preoperative and postoperative periods. In the study conducted with albumin values, although there was a difference between the preoperative and 2nd and 6th month results,difference was detected between the 12th month and the preoperative results. In the comparison made with ferritin, no significant difference was seen in terms of malnutrition. Early initiation of replacement therapy in patients explains the prevention of the development of malnutrition.