Mustafa Reşid Paşa: Hayatı ve Siyasi Faaliyetleri (1800-1858)
Mustafa Reshid Pasha: His Life and Political Activities (1800-1858)
- Tez No: 949539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ARSLANYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyıl Osmanlı tarihinde kalıcı bir iz bırakan, daha çok reformist kimliği ve kişiliğiyle tanınan Mustafa Reşid Paşa'nın hayatına, idari görevlerine, siyasi faaliyetlerine ve şahsiyetine odaklanan bir biyografi çalışmasıdır. Aynı zamanda bu çalışma, çeşitli vesilelerle Paşa hakkında ileri sürülen eleştirilerin haklılık payının olup olmadığının sorgulanması çabasıdır. Bu bağlamda Paşa'nın hayata geçirdiği çağdaşlaşma hareketleri, halef ve selefleri ile arasındaki münasebet ve mücadeleleri, düşünce, kanaat ve tavsiyeleri detaylı bir incelemeye tabi tutulmuştur. Ayrıca Paşa'nın yaşadığı dönem olan II. Mahmud ve Sultan Abdülmecid devirlerinin perde arkasının aydınlatılması amaç olarak benimsenmiştir. Belirtilen bütün bu hususlarda isabetli değerlendirmeler yapılabilmesi için farklı türden çok sayıda kaynak tetkik edilmiştir. Zikredilen kaynaklar arasında özel olarak Paşa'nın imzasını ve mührünü taşıyan tahriratlar ile layihalar, genel olarak da kendisiyle ilgili çeşitli arşiv belgeleri, dönem kaynakları, nadir ve yazma eserler, süreli yayınlar ve literatürdeki eserler mukayeseli ve eleştirel bir yöntemle incelenmiştir. Böylelikle Paşa'nın hayatının ayrıntıları detaylı bir şekilde ortaya koyulacağı gibi literatürdeki önemli biyografi eksikliklerinden biri daha giderilmiş olacaktır. Yapılan bütün bu inceleme ve araştırmalar neticesinde, Paşa için olumlu bir kanaatin belirginleştiği söylenebilir. Belirtilen bütün bu amaçlar doğrultusunda ve elde edilen bulgular sayesinde, Mustafa Reşid Paşa'nın yaşadığı dönem hakkında yapılacak değerlendirmelere yeni bakış açıları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The focus on this study is a biographical analysis of the life, administrative duties, political activities and personality of Mustafa Reşid Pasha, a figure who left a lasting mark on nineteenth-century Ottoman history. Pasha is most renowned for his reformist identity and personality. Concurrently, this study endeavours to interrogate the validity of the criticisms directed towards him on multiple occasions. In this context, Pasha's modernisation movements, his relations and struggles with his successors and predecessors, his thoughts, opinions and recommendations have been subjected to a detailed analysis. Moreover, the objective of this study is to illuminate the hidden aspects of the era in which Pasha lived, namely the reigns of Mahmud II and Sultan Abdülmecid. In order to make accurate evaluations on all these issues, a large number of sources of different types have been analysed. A comparative and critical analysis of the aforementioned sources has been conducted, with particular attention paid to the writings and layihas bearing Pasha's signature and seal, as well as various archival documents, periodicals, rare and manuscript works, and literature related to him. This approach will facilitate a comprehensive exposition of Pasha's life, thereby addressing a significant lacuna in existing biographical literature. Following a comprehensive series of examinations and research studies, a favourable opinion regarding Pasha has been substantiated. In accordance with these objectives and in light of the findings obtained, novel perspectives have been presented for consideration in the evaluations to be conducted on the period during which Mustafa Reshid Pasha lived.