Sosyal adalet bağlamında kadının kent hakkına erişimi: Yerli ve Iraklı Türkmen kadınlar örneği
Women's access to right to the city in the context of social justice: The example of local and Iraqi Turkmen women
  1. Tez No: 949586
  2. Yazar: NİLAY HIRLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmada, 2014 DAEŞ işgali sonrası Irak'tan Türkiye'ye göç etmiş Türkmen kadınlar ile onlarla aynı mahallelerde ikamet eden yerli kadınların kent hakkına erişimleri incelenmiştir. Sosyal adalet teorisi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ekseninde kadınların kent hakkına erişim durumları üzerinde durulan ve karşılaştırmalı vaka çalışması olarak tasarlanan bu araştırmada nitel desen kullanılmıştır. Çalışmanın amacı hem Türkmen kadınların hem de yerli kadınların deneyimlerine odaklanılarak ataerkil kodlar, göçmenlik statüsü ve çalışıp/çalışmama durumunun bütüncül biçimde ele alınması ile bunların kadınların kent hakkına erişimlerinde nasıl bir role sahip olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın sahası olan Ankara ilinde teorik örnekleme tekniği ile 9 çalışan Türkmen kadın, 7 çalışmayan Türkmen kadın, 7 çalışan yerli kadın ve 5 çalışmayan yerli kadın olmak üzere toplam 28 kadına ulaşılarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ile çalışmanın verileri toplanmıştır. Veriler MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda göç sonrasında Türkmen kadınların kent hakkına erişimlerinin genel olarak arttığı, göçün kentsel alanlara erişimde ataerkil kodlarda kırılmalar yaşanmasını sağlamasına rağmen Türkmen ve yerli kadınlar için hâlâ kent hakkına erişimde bu kodların bariyer oluşturduğu görülmüştür. Çalışma durumunun ise yeşil alanların kullanımı ve toplu taşıma hakkına erişimde kadınlara bir alan açtığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the access to the right to the city of Turkmen women who migrated from Iraq to Turkiye after the 2014 ISIL (DA'ESH) occupation and local women residing in the same neighborhoods along with them. This study, which focuses on women's access to the right to the city within the framework of social justice theory and Sustainable Development Goals and is designed as a comparative case study, employs a qualitative design. The aim of the study is to examine the experiences of both Turkmen and local women in a holistic manner and to reveal the role of patriarchal codes, immigration status and employment/non-employment status in women's access to the right to the city. In the province of Ankara, which is the field of the study, a total of 28 women, including 9 employed Turkmen women, 7 unemployed Turkmen women, 7 employed local women and 5 unemployed local women, were reached using the theoretical sampling technique and the data for the study were collected utilizing a semi-structured interview form. The data were analyzed through the use of the MAXQDA program. As a result of the research, it was observed that Turkmen women's access to the right to the city generally increased after migration, and although migration caused breakdowns in patriarchal codes in accessing urban areas, these codes still constituted a barrier for Turkmen and local women in accessing the right to the city. It was concluded that the employment status opened up a space for women in the use of green areas and access to the right to public transportation.