A bidirectional critical discourse analysis of print media constructions of Turkish, British, and American identities: The years between 1908-1924
Türk, İngiliz ve Amerikan kimliklerinin yazılı basında inşası üzerine çift yönlü bir eleştirel söylem çözümlemesi: 1908-1924 yılları arası
  1. Tez No: 949585
  2. Yazar: GÜLŞAH ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ DEMİR VAN SCHEPPİNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, 1908 ile 1923 yılları arasında İngiliz ve Amerikan gazeteleri olan The Manchester Guardian ve The New York Times'da Türk kimliğinin söylemsel inşasını; buna karşılık, aynı dönemde Türk Yurdu dergisinde İngiliz ve Amerikan kimliklerinin söylemsel olarak nasıl inşa edildiğini incelemektedir. Çalışma, Eleştirel Söylem Çözümlemesi paradigması içinde Söylem-Tarihsel Yaklaşım'ın yöntembilimsel çerçevesini benimseyerek, kimliklerin söylem yoluyla nasıl inşa edildiğini ve bu inşaların 1908–1914, 1914–1919 ve 1920–1924 olmak üzere üç dönemlik siyasal ve toplumsal bağlam içinde nasıl şekillendiğini araştırmaktadır. Toplamda 150 gazete ve dergi makalesinin çözümlendiği bu çalışmada, temsil/adlandırma stratejileri, yükleme stratejileri, savlama stratejileri, bakış açısı kazandırma ve yoğunlaştırma stratejileri gibi söylemsel stratejiler incelenmiş ve bu stratejiler tarihsel ve siyasal bağlamları içinde değerlendirilmiştir. Bulgular, İngiliz ve Amerikanların Türk kimliğini oluştururken çoğunlukla medeniyet söyleminden yararlandıklarını ve Türk halkını medeniyetsiz ve bu nedenle yönetmeye uygun olmayan bir halk olarak tasvir ettiklerini ortaya koymaktadır. Öte yandan, Türklerin İngiliz kimliği hakkındaki söylemleri, İngiliz yöneticilerine atfedilen sömürgeci, sömürücü ve aldatıcı özellikleriyle birlikte İngilizlerin bilim ve teknikteki ustalıklarını vurgulamaktadır. Amerikalılar“İngiltere'nin çocukları”olarak görülmekte ve kimlikleri İngiliz kimliğinden ayrı olarak değerlendirilmemektedir. Üç döneme yayılmış karşılaştırmalı bir çözümlemeyle, bu çalışma söylem, kimlik ve bağlam arasındaki üç yönlü, karşılıklı yapılandırıcı ilişkiyi daha ayrıntılı bir biçimde ortaya koymakta, böylece kimliklerin sabit olmadığı ve temsil biçimlerinin bağlama göre değiştiği gösterilmektedir. Genel olarak bu çalışma, tarihsel bağlamın ve karşılaştırmalı perspektifin kimlik inşasında oynadığı rolü vurgulayarak Eleştirel Söylem Çözümlemesi literatürüne katkıda bulunmaktadır. Anahtar Sözcükler Eleştirel Söylem Analizi, Söylem-Tarihsel Yaklaşım, kimlik inşası, medya temsili, iki yönlü temsil, Türkiye, Osmanlı Devleti, İngiltere, Amerika
Özet (Çeviri)
This thesis explores the discursive construction of Turkish identity in British and American newspapers, namely the Manchester Guardian and The New York Times, and conversely the discursive construction of British and American identities in Turkish journal Türk Yurdu between 1908 and 1923. Adopting the methodological framework of the Discourse-Historical Approach within the Critical Discourse Analysis paradigm, the study investigates how the identities in question are constructed through discourse within the political and social context of three periods: 1908-1914, 1914-1919, and 1920-1924. Analyzing a total of 150 newspaper and journal articles, this study examines discursive strategies such as nomination, predication, argumentation, perspectivization/framing, and intensification/mitigation, situating them within their broader historical and political contexts. The findings reveal that the British and American construction of Turkish identity mostly draws on the discourse of civilization, and it portrays the Turkish people as uncivilized and therefore unfit to rule. On the other hand, Turkish discourse on British identity emphasized the colonial, exploitative, and deceptive features attributed to the British administrators as well as their mastery in science and technology. Americans are seen as the“children of Britain,”and their identity is not specifically seen as separate from the British identity. By comparing these bidirectional constructions across three key periods, the study provides a nuanced understanding of the triangular co-constitutive relationship between discourse, identity, and context, suggesting that identities are not fixed and that their representation changes according to the context. Overall, this work contributes to the literature on Critical Discourse Analysis by highlighting the role of historical context and comparative perspective in the construction of identity in bidirectional media discourse. Keywords Critical Discourse Analysis, Discourse-Historical Approach, identity construction, media representation, bidirectional representation, Türkiye/the Ottoman Empire, United Kingdom, United States