Düzenli aletli pilates yapan kadınlarda kor kaslarının kuvvet ve enduransı, postüral kontrol, fonksiyonel kapasite, tükürük kortizol düzeyi ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of core muscle strength and endurance, postural control, functional capacity, salivary cortisol level and quality of life in women who regularly perform reformer pilates
  1. Tez No: 949676
  2. Yazar: ELİF BENGİSU KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ERDOĞANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, en az bir yıldır düzenli olarak aletli pilates egzersizi yapan kadınlarda, kor kaslarının kuvvet ve enduransı, postüral kontrol, fonksiyonel kapasite, tükürük kortizol düzeyi ve yaşam kalitesini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, ortalama 21,20±7,26 aydır haftada üç gün fizyoterapist eşliğinde aletli pilates egzersizi yapan ve yaş ortalaması 31,8±7,3 yıl olan 25 kadın ile yaş ortalaması 31,2±7,6 yıl olan 25 sedanter kadın olmak üzere toplam 50 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların kor kasları kuvveti, sit-up ve modifiye push-up testleri ile, kor kasları enduransı gövde fleksiyon endurans testi ve lateral köprü testi ile değerlendirildi. Katılımcıların postüral kontrol değerlendirmeleri statik denge Flamingo Denge Testi (FDT) ile, dinamik denge Y Denge Testi (YDT) ile, fonksiyonel kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile, tükürük kortizol düzeyleri Elektrokemilüminesans İmmünoassay (ECLİA) yöntemiyle, yaşam kaliteleri Kısa Form- 36 (KF-36) anketi ile değerlendirildi. Çalışma sonuçları, düzenli aletli pilates yapan kadınların, sedanter kadınlara kıyasla kor kasları kuvvet ve enduransının, postüral kontrol düzeylerinin ve 6DYT mesafelerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğunu gösterdi (p0,05). Yaşam kalitesi sonuçlarında, yalnızca vitalite ve genel sağlık puanları aletli pilates yapan kadınlarda anlamlı düzeyde yüksek bulunurken, diğer alt kategorilerde gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0,05). Sonuç olarak, düzenli yapılan aletli pilates egzersizlerinin kor kaslarının kuvvet ve enduransını artırdığı, postüral kontrolü geliştirdiği, fonksiyonel kapasiteyi iyileştirdiği ve yaşam kalitesini belirli parametreler açısından olumlu yönde etkilediği görüldü. Çalışmanın sonuçları, aletli pilates egzersizlerinin sağlıklı kadınlarda fiziksel uygunluğu artırmada ve stres yanıtını düzenlemede etkili bir yöntem olabileceğini ortaya koydu. Bu bulgular, aletli pilates egzersizlerinin klinik rehabilitasyon programlarında ve koruyucu sağlık uygulamalarında kullanılabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate core muscle strength and endurance, postural control, functional capacity, salivary cortisol levels, and quality of life in women who have been regularly performing reformer pilates exercises for at least one year. The sample consisted of 50 participants: 25 women (mean age: 31.8 ± 7.3 years) who had been practicing reformer pilates three times per week for an average of 21.20 ± 7.26 months under the supervision of a physiotherapist, and 25 sedentary women (mean age: 31.2 ± 7.6 years). Core muscle strength was assessed using sit-up and modified push-up tests, while core endurance was evaluated using the trunk flexor endurance test and the lateral bridge test. Postural control was measured via the Flamingo Balance Test (FBT) for static balance and the Y Balance Test (YBT) for dynamic balance. Functional capacity was assessed through the 6-Minute Walk Test (6MWT). Salivary cortisol levels were measured using the Electrochemiluminescence Immunoassay (ECLIA) method, and quality of life was evaluated with the Short Form-36 (SF-36) questionnaire. The findings revealed that women who regularly engaged in reformer pilates demonstrated significantly greater core strength and endurance, improved postural control, and higher 6-Minute Walk Test distances compared to their sedentary counterparts (p0.05). Regarding quality of life, only the vitality and general health subscale scores were significantly higher in the pilates group, with no significant differences observed in other domains (p>0.05). In conclusion, regular participation in reformer pilates exercises appears to enhance core muscle strength and endurance, improve postural control, increase functional capacity, and positively influence certain aspects of quality of life. These results suggest that reformer pilates may serve as an effective method for promoting physical fitness and modulating stress responses in healthy women, supporting its integration into clinical rehabilitation and preventive health practices.