Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin karar verme becerileri ile fiziksel kısıtlamaya ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarının incelenmesi
An investigation of decision-making skills of nurses working in intensive care unit and their knowledge, attitudes and practices related to physical restraint
- Tez No: 949677
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakımda çalışan hemşirelerin fiziksel kısıtlamaya yönelik bilgi, tutum ve uygulamaları ile karar verme becerisi arasındaki ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç-Yöntemler: Tanımlayıcı ve kesitsel özellikte tasarlanan araştırmaya, Türkiye'de bir eğitim ve araştırma hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 193 hemşire dâhil edilmiştir. Çalışma, ölçek kullanım izinleri, kurum izni ve etik kurul izni alındıktan sonra 01.02.2024-01.05.2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler“Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Hemşire Karar Verme Ölçeği”ve“Hemşirelerin Fiziksel Kısıtlamaya İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. İstatistiksel kararlarda p ≤0.05 anlamlı farklılığın göstergesi olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %76,2'si kadın, %72,5'i lisans mezunu ve yaş ortalaması 28,45±4,25'dir. Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin; karar verme puanı ortalaması 104,20±9,79 ve fiziksel kısıtlamaya ilişkin bilgi düzeyi ortalaması 8,10±1,43, tutum ortalaması 31,73±4,42, uygulama ortalaması 35,06±3,18 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between the knowledge, attitudes and practices of nurses working in intensive care unit regarding physical restraint and decision-making skills. Material-Methods: The descriptive and cross-sectional study included 193 nurses working in the intensive care units of a training and research hospital in Turkey. The study was conducted between 01.02.2024-01.05.2024 after obtaining scale use permissions, institutional permission and ethics committee permission. Data were collected with the“Descriptive Characteristics Form”,“Nurse Decision Making Scale”and“Scale of Nurses' Knowledge, Attitudes and Practices Regarding Physical Restraint”. The data obtained in the study were evaluated by using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 program in computer environment. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analysis were used to examine the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of nurses. The relationships between the dimensions determining the scale levels of the nurses were examined through Pearson correlation analysis. In statistical decisions, p ≤0.05 was accepted as an indicator of significant difference. Results: Of the nurses who participated in the study, 76.2% were female, 72.5% were undergraduate graduates and the mean age was 28.45±4.25 years. The mean decision-making score of the nurses working in intensive care unit was 104.20±9.79, the mean level of knowledge about physical restraint was 8.10±1.43, the mean attitude was 31.73±4.42, and the mean practice was 35.06±3.18.