Motorik bilişsel risk sendromu olan ve olmayan yaşlı bireylerde ikili görev performansı ve fiziksel aktivite düzeyinin incelenmesi
Investigation of dual task performance and physical activity level in elderly individuals with and without motoric cognitive risk syndrome
- Tez No: 949679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM DEMİRDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Motorik Bilişsel Risk Sendromu (MBRS) olan ve olmayan yaşlı bireylerde ikili görev performansı ve fiziksel aktivite düzeyini incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Standardize Mini Mental Test'ten 24 puan ve üzeri alan 91 yaşlı birey dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Yavaş yürüme hızı ve öznel bilişsel yakınması olma, demans tanısı olmama kriterlerini karşılayan bireyler MBRS olarak kabul edildi. Depresyon durumunu değerlendirmek için Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ), fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (YFAÖ), fiziksel performansı değerlendirmek için Kısa Fiziksel Performans Bataryası (KFPB), yürütücü işlevi değerlendirmek için iz sürme testi A ve B bölümleri kullanıldı. İkili görev performansını değerlendirmek için tek görev, motor ve bilişsel ikili görev koşullarında Zamanlı Kalk Yürü (ZKYT), 3 Metre Geri Yürüme Testi (3MGYT) ve 8 Şekilli Yürüme Testi (8ŞYT) kullanıldı. Motor ikili görev için tepside su dolu bardağı taşıma, bilişsel ikili görev için K, A veya E harfiyle başlayan kelimeler türetme görevleri verildi. Bulgular: Katılımcıların %27,47'sinin MBRS olduğu bulundu. MBRS olan bireylerin GDÖ skorları anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine dual-task performance and physical activity level in elderly individuals with and without Motoric Cognitive Risk Syndrome (MCRS). This cross-sectional study included 91 elderly individuals who scored 24 or higher on the Standardized Mini Mental Test. The demographic and clinical characteristics of the participants were recorded. Individuals who met the criteria of having a slow walking speed, subjective cognitive complaints, and no dementia diagnosis were accepted as MCRS. The Geriatric Depression Scale (GDS) was used to assess depression status, the Physical Activity Scale for the Elderly (PASE) was used to assess physical activity level, the Short Physical Performance Battery (SPPB) was used to assess physical performance, and the Trailing Making Test (TMT) parts A and B were used to assess executive function. To assess dual task performance, the Time Up Go (TUG), the 3-Meter Backward Walk Test (3MBW), and The Figure-of-8 Walk Test (F8W) were used in single task, motor and cognitive dual task conditions. For the motor dual task, carrying a glass full of water on a tray, and for the cognitive dual task words starting with the letters K, A, or E were given as tasks. Results: It was found that 27.47% of the participants had MCRS. The GDS scores of individuals with MBRS were found to be significantly higher (p0.05).