Kritik lad lezyonu olan hastalarda minimal invazif direkt koroner arter bypas (mıdcab) ile sternotomiyle atan kalpte (Opcab) koroner bypas sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of minimally invasive direct coronary artery bypass (Midcab) and off-pump coronary artery bypass (Opcab) in patients with serious lad lesions
- Tez No: 949678
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Atan kalpte koroner cerrahisi, minimal invaziv kalp cerrahisinde iyi bilinen bir yöntemdir. Bu çalışmada, kardiyopulmoner baypas olmadan tam sternotomi (OPCAB) ile sol anterior mini torakotomi (MIDCAB) uygulanan tek damar hastalığı olan hastalarda erken dönem sonuçlarımızı karşılaştırdık. Yöntemler: Bu prospektif çalışmaya Temmuz 2003 ile Haziran 2006 tarihleri arasında aynı cerrahi ekip tarafından ameliyat edilen ve sol ön inen koroner arterde tek damar hastalığı olan 54 hasta dahil edildi. Yirmi yedi hastaya anterolateral mini torakotomi yoluyla minimal invaziv direkt koroner arter baypas greftleme (MIDCAB) uygulanırken, 27 hastaya tam sternotomi kullanılarak atan kalpte koroner arter baypas greftleme (OPCAB) uygulandı. Gruplar için hasta seçimi, hastanın genel durumu, anatomik özellikler, koroner lezyonların tipi, komorbiditeler ve hasta tercihlerine göre yapıldı. Demografik, operatif ve postoperatif veriler prospektif olarak toplandı. Bulgular: Demografik veriler, Kanada Kardiyovasküler Derneği Sınıflandırması ve komorbiditeler her iki grup için benzerdi. Her iki grupta da operatif mortalite, erken greft yetmezliği, miyokard enfarktüsü, serebrovasküler olay veya kardiyopulmoner baypasa konversiyon görülmedi. MIDCAB grubunun mekanik ventilasyon süresi ve toplam hastanede kalış süresi, 6,8±3,0 saat ve 4,5±0,7 gün ile OPCAB grubunun sırasıyla 8,3±1,6 saat ve 5,2±1,4 gün olan sürelerine kıyasla sırasıyla daha kısaydı. Bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p değeri: 0,03). Her iki grupta da iki hastada poostoperatif atriyal fibrilasyon görüldü ve bu hastalarda medikal tedavi ile sinüs ritmi sağlandı. Sonuç: MIDCAB greftleme Teknik olarak zorlayıcı olmasına rağmen, seçilmiş hastalarda düşük postoperatif mortalite ve morbidite ile güvenle uygulanabilir. Bu durum tıbbi literatür ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Off-pump coronary surgery is a well-established method of minimally invasive cardiac surgery. In this study, we compared our early outcomes in patients with 1-vessel disease undergoing either full sternotomy (OPCAB) or a left anterior mini-thoracotomy (MIDCAB) without cardiopulmonary bypass. Methods: For this prospective study, we included 54 patients who had single-vessel disease of the left anterior descending coronary artery and were operated on by the same surgical team between July 2003 and June 2006. Twenty-seven patients underwent minimally invasive direct coronary artery bypass grafting (MIDCAB) via an anterolateral mini thoracotomy, while another 27 underwent off-pump coronary artery bypass grafting (OPCAB) using a full sternotomy. Patient selection for the groups was based on general patient condition, anatomical aspects, type of coronary lesions, comorbidities and patient preferences. Demographic, operative and postoperative data were prospectively collected. Results: Demographic data, Canadian Cardiovascular Society Classification and comorbidities were similar for both groups. Both groups had no instances of operative mortality, early graft insufficiency, myocardial infarction, cerebrovascular accident, or conversion to cardiopulmonary bypass. The MIDCAB group had shorter mechanical ventilation times and total hospital stays, 6.8±3.0 hours and 4.5±0.7 days respectively, compared to the OPCAB group's 8.3±1.6 hours and 5.2±1.4 days, respectively. This difference was statistically significant with p-values of 0.03. Among each group, two patients experienced atrial fibrillation which was successfully treated using medical therapy to restore sinus rhythm. Conclusion: Despite the challenges associated with MIDCAB grafting, it can be safely performed on selected patients with low postoperative mortality and morbidity, as seen in the medical literature.