Kedi ve köpekler için hazırlanan ticari çiğ mamalar ile ödül mamalarının besin maddesi analizleri ve mikrobiyolojik yönden incelenmesi
Nutrient analysis and microbiological examination of commercial raw foods and treats prepared for cats and dogs
  1. Tez No: 949712
  2. Yazar: GÜLŞAH EMRE MANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda çiğ mamaların yararlarını kanıtlayacak somut veriler elde edilemezken, çiğ mamaların yaratabileceği riskler hakkında endişeler mevcuttur. Çiğ mamaların neden olabileceği riskler arasında patojen mikroorganizmalar ve besin maddesi dengesizlikleri yer almaktadır. Çalışmamızda 25 kedi ve köpek çiğ mamasının mikrobiyolojik analizleri ile besin maddesi tayinleri yapılmıştır. Ayrıca, ödül maması kullanımlarının hayvan sağlığına olan etkilerini araştırmak amacıyla da 25 adet ödül mamasının şeker ve besin maddesi analizleri yapılmıştır. Çiğ mamaların %28'inde Salmonella spp., %72'sinde E.coli ve %4'ünde Listeria monocytogenes saptanmıştır. Çiğ mamaların besin maddesi analizleri sonucunda ise köpek mamalarının %70'inin AAFCO ve FEDIAF tarafından yavru köpek mamalarında bulunması önerilen fosforu karşılamadığı, kedi mamalarından %80'inin AAFCO,FEDIAF,NRC tarafından yavru kedi mamalarında bulunması önerilen fosforu karşılamadığı görülmüştür. Kalsiyum analizleri sonucunda kedi mamalarının %80'nin, köpek mamalarından %95'inin AAFCO,FEDIAF tarafından yavru ve yetişkin kedi ve köpek mamalarında bulunması önerilen kalsiyumu karşılamadığı bulunmuştur.Çiğ mamalarda yapılan yağ asidi analizleri sonucunda, mamaların %40'ının EPA içermediği saptanırken, mamalardan 1'inde ise linoleik asit saptanamamıştır. Ödül mamalarının protein düzeyleri %6-62 arasında, yağ düzeyleri %0.2-18 arasında, selüloz düzeylerinin ise %0.2-5 arasında olduğu tespit edilmiştir. Kedi ödül mamalarında ortalama %0,352, köpek ödül mamalarında ise %0,225 düzeyinde toplam şeker tespit edilmiştir.Çalışmamızda elde edilen bulgularla çiğ mamaların insan ve hayvan sağlığı için risk yaratabileceği, hem ödül mamaları hem çiğ mamaların etiket beyanlarının doğru olmayabileceği, besin maddesi dengesizlikleri tespit edilen çiğ mamaların kedi ve köpeklerde metabolik ve ortopedik rahatsızlıklara yol açabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent studies, while no concrete data have been obtained to prove the benefits of raw foods, there are concerns about the risks that raw foods may pose. The risks of raw foods include pathogenic microorganisms and nutrient imbalances. In our study, microbiological analyses and nutrient determinations of 25 cat and dog raw foods were performed. In addition, sugar and nutrient analyses of 25 treats were performed to investigate the effects of treats on animal health. Salmonella spp. was detected in 28%, E.coli in 72% and Listeria monocytogenes in 4% of the raw foods. As a result of the nutrient analysis of the raw foods, it was seen that 70% of the dog foods did not meet the phosphorus recommended by AAFCO and FEDIAF in puppy foods, and 80% of the cat foods did not meet the phosphorus recommended by AAFCO, FEDIAF, NRC in kitten foods. As a result of calcium analysis, it was found that 80% of cat foods and 95% of dog foods did not meet the calcium recommended by AAFCO, FEDIAF in kitten and adult cat and dog foods. As a result of fatty acid analysis of raw foods, it was found that 40% of the foods did not contain EPA, while linoleic acid was not detected in 1 of the foods.Protein levels of the treats were between 6-62%, fat levels were between 0.2-18% and cellulose levels were between 0.2-5%. Total sugars in cat treats were 0,352%, while total sugars in dog treats were 0,225%.With the findings obtained in our study, it was concluded that raw foods may pose a risk to human and animal health, label declarations of both treats and raw foods may not be accurate, and raw foods with nutrient imbalances may cause metabolic and orthopedic disorders in cats and dogs.