Determinants of performance in young tennis players: A multidimensional approach
Genç tenis oyuncularında performans belirleyicileri: Çok boyutlu bir yaklaşım
  1. Tez No: 949713
  2. Yazar: DURUKAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
This study examined the associations between rankings and physical, functional, psychological, and experiential characteristics in a sample comprising top 8 junior tennis players from U12, U14, U16 age categories. Forty-six players were included in both genders, with 8 participants per group, except for U14 boys. Data were collected on training age, racquet weight, string tension, weekly training volume, and age at tournament start. Tournament participation and match statistics were gathered from national and international websites. Players underwent assessments for anthropometry (height, weight, body fat percentage), physical fitness (grip strength, flexibility, countermovement jump, medicine ball throw, sprints for 5, 10, and 20 m, shuttle run), serve speed, reaction time, mental toughness, and motor coordination. Age at peak height velocity and growth status were calculated, and national team coaches completed a questionnaire on performance parameters.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, U12, U14, U16 yaş kategorilerinden en iyi 8 genç tenis oyuncusundan oluşan bir örneklemde ulusal sıralama ile fiziksel, fonksiyonel, psikolojik ve deneyimsel özellikler arasındaki ilişkileri incelemiştir. Her kategoriden erkek ve kız 8 oyuncu (U14 erkekler hariç) olmak üzere toplam 46 oyuncu çalışmaya dahil edilmiştir. Antrenman yaşı, raket ağırlığı, tel gerginliği, haftalık antrenman hacmi ve turnuvaya başlama yaşı ile ilgili veriler toplanmıştır. Turnuva katılım ve maç istatistikleri ulusal ve uluslararası resmi internet sitelerinden toplanmıştır. Oyuncular antropometri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi), fiziksel uygunluk (kavrama kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, sağlık topu fırlatma, 5, 10 ve 20 m sürat, mekik koşusu), servis hızı, reaksiyon süresi, zihinsel dayanıklılık ve motor koordinasyon ölçümlerine katılmışlardır. Zirve boy hızındaki yaş ve büyüme durumu hesaplanmış ve milli takım antrenörlerinin performans parametrelerine bakış açıları hakkında bir anket uygulanmıştır.