Sosyal medya bağımlılığının üniversite öğrencilerinin akademik başarıları üzerindeki etkisi: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi örneği
The effects of social media addiction on academic achievement of university studentsimpact: the case of Karamanoğlu Mehmetbey University
- Tez No: 949734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Araştırmada üniversite öğrencilerinin internet ve sosyal medya bağımlılık düzeylerini incelemek ve bu durumun öğrencilerin akademik başarılarına etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma ile öğrencilerin sosyal medya kullanım süresi, kullanım sıklığı, sosyal medya platformlarına duyulan bağımlılık düzeyi ile öğrencilerin akademik performansları arasındaki ilişki ortaya konulmak istenmektedir. Araştırmada elde edilecek veri sonuçları hem öğrenciler hem de eğitimciler için yol gösterici nitelikte olup, sosyal medya kullanımının daha sağlıklı bir şekilde yönetilmesine yönelik öneriler sunmayı amaçlanmaktadır. Sonuçların aynı zamanda bağımlılık düzeyini azaltmaya yönelik çözüm önerileri sunarak hem bireysel hem de toplumsal katkı sağlaması hedeflenmektedir. Kapsam: Araştırmanın evrenini Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini spor bilimleri fakültesi, tıp fakültesi, mühendislik fakültesi, ilahiyat fakültesi ve eğitim fakültesinde öğrenim gören toplamda 543 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Yöntem: Araştırmada verilerinin toplanmasında öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesi amacıyla sosyal medya bağımlılığı düzeyini değerlendirmek için 'Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği' ve öğrencilerin akademik performansını değerlendirmek için ise 'Algılanan Akademik Beklenmedik Düşük Başarı Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenlerini 'Sosyal medya bağımlılığı düzeyi ve Algılanan Akademik Beklenmedik Düşük Başarı düzeyi' oluştururken, bağımsız değişkenleri ise sosyodemografik özellikler oluşturmaktadır. Sonuç: Çalışmada elde edilen bulgular, öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı ile algılanan akademik başarıları arasında olumsuz bir ilişki olduğunu göstermektedir. Sosyal medya bağımlılığı, öğrencilerin akademik motivasyonlarını ve verimliliklerini azaltarak akademik başarı düzeylerini düşürmektedir. Eğlence amacıyla kullanım, bağımlılık düzeyini artırırken; sosyal bağlantı kurma, haber takibi veya bilgi edinme amaçlı kullanımın bağımlılık düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, sosyal medya kullanımının bilinçli bir şekilde yönetilmesi, öğrencilerin akademik başarılarının korunmasına ve artırılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to expand the internet and social media addiction levels of universities and to reveal the impact of these developments on their academic success. The aim of the research is to reveal the relationship between students' social media usage duration, frequency of use, level of addiction to social media platforms and students' academic performance. The data results to be obtained in the research will be guiding for both students and educators, and it is aimed to offer suggestions for managing social media use in a healthier way. The results are also aimed to contribute to both individual and society by offering solutions to reduce the level of addiction. Scope: The universe of the research consists of students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University. Araştırmanın örneklemini spor bilimleri fakültesi, tıp fakültesi, mühendislik fakültesi, ilahiyat fakültesi ve eğitim fakültesinde öğrenim gören toplamda 543 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Method: In order to determine the descriptive characteristics of the students in the collection of data in the study, the 'Social Media Addiction Scale' was used to evaluate the level of social media addiction and the 'Perceived Academic Unexpected Low Success Scale' was used to evaluate the academic performance of the students. While the dependent variables of the study are 'Social media addiction level and Perceived Academic Unexpected Low Success level', the independent variables are sociodemographic characteristics. Conclusion: The findings of the study show that there is a negative relationship between students' social media addiction and their perceived academic success. Social media addiction reduces students' academic success levels by reducing their academic motivation and productivity. While use for entertainment purposes increases the level of addiction, use for social connection, following the news or obtaining information has no significant effect on the level of addiction. In line with these results, consciously managing social media use can contribute to maintaining and increasing students' academic success.