Mehmet Niyazi Özdemir'in roman ve hikayelerinde dost ve düşman kavramlarının incelenmesi
An analysis of the concepts of friend and enemy in Mehmet Niyazi Özdemir's novels and stories
- Tez No: 949749
- Danışmanlar: DR. FİKRET USLUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Mehmet Niyazi Özdemir'in roman ve hikâyelerinde Türk milletine ve tarihine dair birçok unsur mevcuttur. Çalışmamızın konusu olan dost ve düşman kavramları Özdemir'in edebî eserleri üzerinden açıklanmıştır. Türk insanının ve toplumunun; duyguları, diğer insanlara ve milletlere bakışı, yakın tarihinde yaşadığı problemler karşısındaki tavrı ve diğer birçok husus hakkındaki görüş ve fikirleri yazarın eserlerinden hareketle açıklanarak dost ve düşmanın kime veya neye denildiğinin tespiti yapılmıştır. Tezimizde yazarın eserlerinin incelemesine geçilmeden önce dost ve düşman kavramları üzerine Batı ve Türk düşünürlerinin fikirleri, Türk atasözleri, Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerden açıklamalar yapılmıştır. Yazarın eserleri üzerine inceleme yapabilmek için Rene Girard'ın üçgen arzu modeli, Ronald Tobias'ın karakter üçgeni ve Greimas'ın eyleyenler kuramından faydalanarak roman kişilerinin arzu ve isteklerine yardımcı olanlara dost, karşıt ve engelleyici olanlara ise düşman denilmiştir. İncelememizde yazarın eserlerinde dost ve düşman unsurların değişkenliği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many elements related to the Turkish nation and history in Mehmet Niyazi Özdemir's novels and stories. The concepts of friend and enemy, which are the subject of our study, are explained through Özdemir's literary works. The feelings of the Turkish people and society, their views on other people and nations, their attitudes towards the problems they have experienced in their recent history and many other issues are explained based on the author's works and the determination of who or what is called friend and enemy is made. Before moving on to the examination of the author's works in our thesis, the ideas of Western and Turkish thinkers, Turkish proverbs and explanations from the verses in the Quran are made on the concepts of friend and enemy. In order to be able to examine the author's works, those who help the desires and wishes of the characters in the novel are called friends, and those who oppose and hinder them are called enemies by using Rene Girard's triangular desire model, Ronald Tobias's character triangle and Greimas's theory of agents. The variability of the elements of friend and enemy in the author's works is observed in our examination.