Nöroendokrin tümör anrezektabl karaciğer metastazlı hastalarda transarteryel kemoembolizasyon ve radyoembolizasyon (yttrium-90) tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of transarterial chemoembolization and radioembolization(yttrium-90) treatments in patients with neuroendocrine tumor unresectable liver metastases
  1. Tez No: 949750
  2. Yazar: MELİKE YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CESUR SAMANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı primer tanısı nöroendokrin tümör olan karaciğer metastazlı hastalarda transarteryel kemoembolizasyon ve Y-90 ile transarteryel radyoembolizasyon tedavilerinin radyolojik yanıt, mortalite ve sağkalım açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010 - Şubat 2022 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Periferik Vasküler Girişimsel Radyoloji Bölümü'nde, intraarteriyel tedavi (TAKE/TARE) uygulanan, histopatolojik olarak nöroendokrin tümör tanısı doğrulanmış ve karaciğer metastazı bulunan toplam 63 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların 35'ine Y-90 ile transarteriyel radyoembolizasyon (TARE), 28'ine ise transarteriyel kemoembolizasyon (TAKE) tedavisi uygulanmıştır. Tedavi sonrası ortalama 2-4 ay içinde, hastaların BT, MR ya da PET-CT ile tedavi yanıtı değerlendirilmiştir. Takip sürecinde, hastaların genel sağkalımı ve mortalite oranları analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma sonunda 30 hasta (%47,62) hayatta kalırken, 33 hasta (%52,38) yaşamını yitirmiştir. Mortalite açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ancak, tedavi sonrası sağkalım analizinde, TARE grubu (16,06 ay), TAKE grubuna (9,82 ay) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha uzun sağkalım süresi ile ilişkilendirilmiştir (p=0,011).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aims to compare transarterial chemoembolization (TACE) and Yttrium-90 transarterial radioembolization (TARE) in patients with liver metastases originating from neuroendocrine tumors in terms of radiologic response, mortality, and overall survival. Materials and Methods: A total of 63 patients with histopathologically confirmed neuroendocrine tumors and liver metastases who underwent intra-arterial therapy (TACE or TARE) between January 2010 and February 2022 at the Department of Radiology, Division of Peripheral Vascular Interventional Radiology, Istanbul University-Cerrahpasa, Faculty of Medicine, were retrospectively reviewed. Of these, 35 received TARE and 28 received TACE. Radiologic response was assessed 2–4 months post-treatment using CT, MRI, or PET-CT. Overall survival and mortality rates were analyzed during follow-up. Results: At the end of the study, 30 patients (47.62%) were alive, while 33 (52.38%) had died. No significant difference in mortality was observed between the groups. However, survival time was significantly longer in the TARE group (mean: 16.06 months) than in the TACE group (mean: 9.82 months) (p=0.011).