Yerel bağcılık işletmelerinin küreselleşme eğilimleri: Trakya bölgesi örneği
Globalization trends of local viticulture enterprises: The case of Thrace region
  1. Tez No: 949760
  2. Yazar: YAVUZ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Ziraat, İşletme, Tourism, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru hızla gelişmeye başlayan haberleşme ve bilgi teknolojileri, toplumlar arasında birçok etkileşimi beraberinde getirerek dünya üzerindeki mesafe kurallarını yok saymaktadır. Bu gelişmenin beraberinde doğduğu düşünülen küreselleşme kavramı, yerelleşme ve küyerelleşme kavramları ile doğrudan veya dolaylı olarak etkileşim sağlamaktadır. Ortaya çıkan bu homojenleşme ve hetorojenleşme döngüsünün tarım, haberleşme, ekonomi, sanat, siyaset ve insanoğlunun bulunduğu her alanda yer aldığı düşünülmektedir. Bağcılık ise insan hayatında tarih öncesi dönemlerden itibaren yer edinmiş köklü bir tarım dalıdır. Bu araştırma ise, küreselleşme kavramının bağcılık işletmeleri üzerinde dolaylı veya direkt olarak bıraktığı izlenimleri Trakya Bölgesi kapsamında ele almaktadır. Araştırma yöntemi olarak, literatür taraması, TÜİK, OIV, FAO, UNESCO ve işletmelerin sahip olduğu resmi web sitelerinden alınan ikincil verilerin kullanılması ve sektörde yer alan öncü isimler ile yüz yüze veya online görüşmeler sayesinde röportaj yapılması tercih edilmiştir. Sonuç olarak, Trakya Bölgesi'nin bin yılları aşan tarihi bağcılık mirası olduğu, sektördeki uzman kişi ve işletmelerin bölgeye yatırım yaptığı, bölgede bulunan işletmelerin sunduğu ürün ve hizmetler ile bölgenin sahip olduğu tarihi mirası dünya üzerinde duyurduğu, işletmelerin gerek yerel istihdam ve üretime katkı sağlayarak gerekse ihracat ve küresel organizasyonlarda adını duyurarak makro ve mikro ölçekte katma değer üretimi gerçekleştirdiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the 20th century, rapidly advancing communication and information technologies have facilitated numerous interactions among societies, effectively disregarding the conventional constraints of geographical distance. The concept of globalization, believed to have emerged alongside these developments, interacts directly or indirectly with the concepts of localization and glocalization. The resulting cycle of homogenization and heterogenization is thought to manifest in various domains, including agriculture, communication, economy, art, politics, and virtually every sphere of human activity. Viticulture, as a deeply rooted agricultural practice, has held a significant place in human life since prehistoric times. This study examines the direct or indirect impacts of globalization on viticulture enterprises within the context of the Thrace Region. The research methodology includes a literature review, the use of secondary data obtained from TÜİK, OIV, FAO, UNESCO, and the official websites of enterprises, as well as interviews conducted either face-to-face or online with leading figures in the sector. The findings indicate that the Thrace Region possesses a millennia-old viticultural heritage, with experts and enterprises in the sector investing in the region. The products and services offered by these enterprises promote the region's historical legacy on a global scale. Furthermore, these enterprises contribute to value creation on both macro and micro levels by supporting local employment and production, as well as gaining recognition through exports and participation in global organizations.