Tasavvufta tevbe (İbn Kayyım el-Cevziyye örneği)
Tawba in Sufism (The example of Ibn Qayyim al-Jawziyya)
  1. Tez No: 949767
  2. Yazar: AYŞENUR ERİŞGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İbn Kayyim el-Cevziyye (ö. 751/1350), İslami ilimlerin birçok alanında eser vermiş, İslam tarihinde önemli bir yere sahip velûd bir alimdir. O hem ilmi birikimi hem de ahlakıyla Müslümanlara yol gösteren şahsiyetlerden biri olmuştur. Her ne kadar tasavvufa mesafeli olduğu yönünde bir kanaat bulunsa da İbn Kayyim, Gazzâlî gibi büyük sûfîlerin düşüncelerinden etkilenmiş ve tasavvuf alanında önemli eserler kaleme almıştır. Bu çalışmada, onun tasavvuf alanındaki en dikkat çekici eserlerinden biri olan Medâricü's-Sâlikîn ana kaynak olarak ele alınmıştır. Bu eser, tasavvufî kavramlar üzerine yaptığı derin analizleri ve özgün yorumlarıyla dikkat çekmektedir. Özellikle“tövbe”konusu, İbn Kayyim'in bu eserinde detaylı bir şekilde incelenmiş ve tövbenin mânevî yolculukta ne denli önemli bir yer tuttuğu vurgulanmıştır. Tövbe, tasavvuf ıstılahında büyük bir öneme sahiptir. Zira sûfilerin kahir ekseriyetine göre tövbe, Allah'a doğru çıkılan mânevî yolculuğun ilk adımıdır. Tasavvufta tövbe, sadece günahlardan arınma olarak değil, aynı zamanda kalbin ve ruhun saflaştırılması, insanın içsel bir dönüşüm yaşaması olarak değerlendirilmiştir. Bu yönüyle tövbe, tasavvuf yoluna girişin temel şartı ve Allah'a ulaştıran bir vasıta olarak görülmüştür. Tasavvuf âlimleri, tövbeyi her şeyin başlangıcı, manevî yolculuğun bidâyeti olarak kabul etmiş, bu sebeple tövbenin mahiyeti üzerinde titizlikle durmuş ve eserlerinde bu konuya ağırlıklı olarak yer vermişlerdir. İbn Kayyim'in özgün yorumları ise tövbenin yalnızca günahlardan arınma vasıtası değil, aynı zamanda kulun Rabbine olan sadakatini yenilediği ve kendisini ilahî rahmete yaklaştırdığı bir köprü olduğunu göstermektedir. Bu yönüyle İslam düşüncesinde önemi haiz olan tövbe, tasavvufi bir kavram olarak kulun mânevî yükselişinde kritik bir aşamada bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Qayyim al-Jawziyya (d. 751/1350) was a prolific scholar who contributed to every field of Islamic sciences and holds an important place in Islamic history. Both through his scholarly knowledge and his moral character, he has been one of the figures that illuminated the path for others. Although there is an opinion that he distanced himself from Sufism, Ibn Qayyim was influenced by the thoughts of great Sufis such as al-Ghazali and wrote significant works in the field of Sufism. In this study, one of his most notable works in the field of Sufism, Madārij al-Sālikīn, is analyzed as the primary source. This work stands out due to its profound analyses and original interpretations of Sufi concepts. In particular, the topic of tawba (attrition) is examined in detail, with a strong emphasis on its crucial role in the spiritual journey. Tawba holds significant importance in Sufi terminology. It is regarded as the first step in the spiritual journey toward Allah. In Sufism, tawba is understood not only as purification from sins but also as the sanctification of the heart and soul, leading to an inner transformation. In this regard, tawba is considered the fundamental condition for entering the Sufi path and is viewed as a means that leads one to Allah. Sufi scholars have accepted tawba as the beginning of everything and the commencement of the spiritual journey, thus emphasizing the essence of tawba in their works. Ibn Qayyim's original interpretations demonstrate that tawba is not only an individual purification process but also a bridge through which the servant renews their loyalty to their Lord and draws closer to divine mercy. In this sense tawba is both a critical stage in an individual's spiritual elevation and a fundamental concept in Islamic thought.