Erken çocukluk öğretmenlerine yönelik sınıf söylemi temelli profesyonel mesleki gelişim programının geliştirilmesi ve etkililiğinin test edilmesi
Developing and evaluating the effectiveness of a classroom discourse-based professional development program for early childhood teachers
- Tez No: 949766
- Danışmanlar: PROF. ELİF YEŞİM ÜSTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışmanın amacı erken çocukluk eğitimi öğretmenlerinin sınıf içinde gerçekleştirdikleri öğretimsel faaliyetlerdeki sordukları soruların yapısal ve işlevsel türleri ile bilişsel taleplerinin yenilenmiş“Bloom Taksonomisi”aracılığıyla derinlemesine incelenmesi ve inceleme sonrasında genel durum betimlendikten sonra geliştirilecek müdahale programı aracılığıyla erken çocukluk eğitimcilerinin soru sorma kapasitelerinin geliştirilmesi için katılımcı öğretmene özgü olarak hazırlanan“Diyalog Temelli Mesleki Gelişim Programının”(DTMGP) ile geliştirilmesi ve etkililiğinin ölçülmesidir. Ayrıca öğretmene uygulanan DTMGP'nın katılımcı çocukların (katılımcı öğretmenin sınıfı) sınıf içinde gerçekleştirilen öğretimsel faaliyetlerdeki“argüman kurabilme”ve“akıl yürütme”kalitelerini ne şekilde etkilediğinin ortaya koyulmasıdır. Çalışmanın katılımcıları İstanbul ilinde yer alan resmi bir ilkokulda görev yapmakta olan bir erken çocukluk eğitimcisi ve sınıfında yer alan 13 okul öncesi eğitim dönemi çocuktur. Bu çalışmada araştırma sorularının incelenebilmesi için öğretmen ve çocuk boyutlarında veri toplanmıştır. Öğretmen boyutunun verileri sınıf içinde kayda alınan etkinlik videoları, saha notları ve öğretmen görüşmelerini içermektedir. Çocuk boyutunda ise geliştirilen diyalog temelli mesleki gelişim programının çocukların bilişsel çıktılarına ne şekilde etki ettiğini betimleyebilmek için iki farklı veri analiz aracı kullanılmıştır. Araştırma nitel perspektifli bir yaklaşıma sahiptir. Nitel perspektifli bir yaklaşım yanında sınıf söylemine yönelik olgular sadece betimsel sorular aracılığıyla ortaya koyulmamış, var olan durumun analiz edildikten sonra girişimsel bir çalışma metodu olan“Küçük Ölçekli Müdahale Programı”ile katılımcı öğretmene kişisel mesleki gelişim programı hazırlanmış ve bu program aracılığıyla müdahale uygulanmıştır. Araştırma müdahale öncesi, ön müdahale ve müdahale sonrası süreçlerden oluşmuştur. Müdahale öncesi ve müdahale sonrası sonuçlar karşılaştırıldığında sınıf içi öğretimsel faaliyetlerdeki çocuk sesinin arttığı; öğretmen sesinin duyulma sıklığının azaldığı, çocuklar ve öğretmen arasındaki genellikle öğretmen konuşması aracılığıyla devindirilen“katılımcı yapılarının”değişmeye başlayarak“dengeli katılımcı”yapısına evrilmeye başladığı; öğretmenin soruların yapısal olarak incelendiğinde katılımcı öğretmenin sınıf içi öğretimsel faaliyetlerinde kapalı uçlu soruların oranının düştüğü, açık uçlu soruların oranının artış gösterdiği tespit edilmiştir. Katılımcı öğretmenin sınıf içi öğretimsel faaliyetlerinde kullandığı sorular aracılığıyla talep ettiği bilişsel talep düzeyleri incelendiğinde katılımcı öğretmenin her bir faz aşamasından diğerine geçişte kendini üst düzey bilişsel talep yaratan sorular sorma yönünde geliştirdiği ve üst düzey bilişsel talep yaratan sorularının oranında kayda değer artışların meydana geldiği görülmüştür. DTMGP öncesinde ve sonrasında katılımcı çocukların sınıf içinde gerçekleştirilen öğretimsel faaliyetlerdeki“argüman kurabilme”ve“akıl yürütebilme”kaliteleri incelendiğinde katılımcı çocukların öğretmen soruları aracılığıyla öğretimsel faaliyetlerde ortaya koydukları“argüman kurabilme”ve“akıl yürütebilme”kalitelerinin alt düzey bilişten üst düzey bilişe doğru bir değişim göstermeye başladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in depth the structural and functional types and cognitive demands of the questions asked by early childhood educators in the instructional activities carried out in the classroom through the revised“Bloom's Taxonomy”and to develop and measure the effectiveness of the“Dialogue-Based Professional Development Program”(DBDP), which was prepared specifically for the participating teacher in order to improve the questioning capacities of early childhood educators through the intervention program to be developed after describing the general situation after the examination. In addition, it is also aimed to reveal how the DBDP applied to the teacher affects the quality of“argument building”and“reasoning”of the participant children (participant teacher's class) in the instructional activities carried out in the classroom. The participants of the study were an early childhood educator working in a public primary school in Istanbul and 13 preschool children in her class. In this study, data were collected from the teacher and child dimensions to examine the research questions. The data for the teacher dimension included activity videos recorded in the classroom, field notes, and teacher interviews. In the child dimension, two different data analysis tools were used to describe how the dialogue-based professional development program affected children's cognitive outcomes. The research has a qualitative approach. In addition to a qualitative approach, the phenomena related to classroom discourse were not only revealed through descriptive questions, but after analyzing the existing situation, a personal professional development program was prepared for the participating teacher with an interventional study method“Small Scale Intervention Program”and the intervention was implemented through this program. The study consisted of pre-intervention, pre-intervention and post-intervention processes. When the pre-intervention and post-intervention results were compared, it was found that the child voice in the classroom instructional activities increased, the frequency of hearing the teacher's voice decreased, the“participant structures”between the children and the teacher, which were usually activated through the teacher's speech, began to change and began to evolve into a“balanced participant”structure; when the structure of the teacher's questions was analyzed, it was determined that the rate of closed-ended questions decreased and the rate of open-ended questions increased in the participant teacher's classroom instructional activities. When the cognitive demand levels demanded by the participant teacher through the questions, she used in her classroom instructional activities were analyzed, it was observed that the participant teacher developed herself to ask questions that created high-level cognitive demand in the transition from each phase to the next and that there was a significant increase in the rate of questions that created high-level cognitive demand. When the“argument construction”and 'reasoning' qualities of the participant children in the instructional activities carried out in the classroom before and after the DDBP were examined, it was determined that the“argument construction”and“reasoning”qualities of the participant children in the instructional activities through the teacher's questions started to show a change from low-level cognition to high-level cognition.