Ratlarda oluşturulan deneysel over iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine lupeol'ün etkileri
Effects of lupeol on experimental ovary ischemia / reperfusion injury in rats
- Tez No: 949768
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada; deneysel over torsiyonu yapılan ratlarda antioksidan, antiapoptotik, doku koruyucu etkileri farklı dokularda gösterilen Lupeol maddesinin over iskemi reperfüzyon hasarında histopatolojik ve biyokimyasal etkilerinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmada 24 Wistar Albino rat; 4 gruba ayrıldı . Gruplar; kontrol, lupeol, iskemi ve tedavi olarak adlandırıldı . Lupeol grubunda intraperitoneal 100mg/kg'dan lupeolverildi. Her iki over saat yönünde 720 derece döndürülüp 3 saat bekletilerek over torsiyon modeli oluşturuldu. Torsiyon grubunda sadece over torsiyon-detorsiyonu yapılırken tedavi grubunda over; detorsiyone edilmeden yarım saat önce, intraperitoneal 100mg/kg'dan lupeol verildi. Reperfüzyon süresi olarak 24 saat uygulanıp biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirme için hem doku hem serumdan örnekler alındı . Bulgular: Biyokimyasal değerlendirme için Total Antioksidan Skor (TAS) , Total Oksidan Skor (TOS) , Oksidatif Stres İndeks (OSİ), Kaspaz-3 ve Anti-Müllerian Hormon(AMH); histopatolojik değerlendirme için foliküler dejenerasyon, hemoraji, vasküler konjesyon ve ödem skorlama her grup için yapıldı . Çalışmanın verileri IBM SPSS Version 22.0 istatistik Windows Paket Programı (IBM Corp., Armonk, NY) ile analiz edildi. Histopatolojik değerlendirmelerde, doku TOS, serum OSİ, serum ve dokukaspaz-3 değerlerinde tedavi grubunda iskemi grubuna göre azalma; serum TAS ve doku AMH değerlendirmelerinde; tedavi grubunda iskemi grubuna oranla artış görülmektedir (sırasıylap
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aim to investigate the histopathological and biochemical effects of lupeol, which has antioxidant, antiapoptotic and tissue protective effects in different tissues,during ovary ischemia reperfusion injury in a rat model of experimental ovarian torsion. Material and methods: In the study, 24 Wistar Albino rats were divided into 4 groups. The groups were named as; control, lupeol, ischemia and treatment. In the lupeol group, 100 mg/kg lupeol was given intraperitoneally. A bilateral ovarian torsion model was created by rotating both of ovaries 720 degrees clockwise and maintaining torsion for 3 hours. In the Torsion group, only torsion- detorsion was performed, whereas the Treatment group received intraperitoneal 100 mg/kg lupeol 30 minutes before detorsion. A 24-hour reperfusion period was allowed before collecting tissue and serum samples for biochemical and histopathological evaluation. Results: Biochemical analysis included measurements of Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS ), Oxidative Stress Index (OSI), Caspase-3, Anti-Müllerian Hormone (AMH); histopathological changes evaluated as follicular degeneration, hemorrhage, vascular congestion and edema which was scored for each group.Statistical analysis was performed using IBM SPSS Version 22.0 (IBM Corp., Armonk, NY).