Tüfengiyan-ı Hazret-i Şehriyârî ve Sertüfengî Arnavut Tahir Paşa
The Imperial Riflemen and Albanian Tahir Pasha
  1. Tez No: 949773
  2. Yazar: DOĞUKAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, II. Abdülhamid devri saray teşkilâtının önemli bir birimi olan Tüfengiyan-ı Hazret-i Şehriyârî'nin tarihi ve bu birimle adeta özdeşleşen Sertüfengî Arnavut Tahir Paşa'nın yaşamı ele alınmıştır. Yıldız Sarayı'nda ve çevresinde güvenliği sağlamak üzere vücuda getirilen tüfekçiler, II. Abdülhamid döneminin yönetim anlayışı doğrultusunda şekillenmiş ve İstanbul'un sosyal hayatının yanı sıra, memleketlerinin siyasî ve toplumsal dinamikler söz konusu olduğunda da kayda değer bir varlık göstermişlerdir. Çalışma, tüfekçilerin bir sosyal grup olarak etkilerini ve asgarî düzeydeki bürokratik denetim altında faaliyet göstererek saray güvenliğini sağlamadaki rollerini incelemektedir. Birimin kuruluşundan dağılışına değin amirliğini üstlenen ve Yıldız Sarayı'nda önemli bir otoriteye sahip kilit bir figür olarak karşımıza çıkan Tahir Paşa'nın biyografisine de ayrıca odaklanılmıştır. Kurumsal ve toplumsal tarihi biyografik analizle bir araya getiren bu çalışma, II. Abdülhamid yönetiminin güvenlik düzeni içindeki yeri ve dönemin sosyo-politik sahnesine olan etkisi bağlamında Tüfengiyan-ı Hazret-i Şehriyârî'nin derinlikli bir şekilde değerlendirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the history of the Imperial Riflemen (Tüfengiyan-ı Hazret-i Şehriyârî), a pivotal unit within the palace organisation during the reign of Sultan Abdulhamid II, and examines the life of its commander, Sertüfengî Arnavut (Albanian) Tahir Pasha. Established to ensure security in and around the Yildiz Palace, the tüfekçis were shaped by the administrative ethos of the Hamidian era and held a notable presence in Istanbul's social life as well as in the political and social dynamics of their native regions. The study highlights their influence as a social group and their role in maintaining palace security, operating with minimal bureaucratic oversight. Particular focus is given to the biography of Tahir Pasha, who led the unit from its foundation to its dissolution and emerged as a key figure among the courtiers of Yildiz wielding considerable authority. Combining institutional and social history with biographical analysis, this research provides a nuanced understanding of the Imperial Riflemen within the broader security framework of Abdulhamid II's administration and its socio-political impact during the period.