Akut kolesistit hastalarında Galektin-3'ün prognostik önemi
Prognostic importance of Galectin-3 levels in acute cholecystitis
- Tez No: 949772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Biyokimya, Genel Cerrahi, Emergency Medicine, Biochemistry, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akut kolesistit (AK), safra kesesinin inflamasyonudur ve çoğunlukla safra taşlarının sistik kanalı tıkamasıyla meydana gelir. Klinik olarak karın ağrısı, ateş ve murphy bulgusu gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tanı; klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının birlikte değerlendirilmesiyle konur. Tedavide temel yaklaşım laparoskopik kolesistektomidir; ancak yüksek riskli hastalarda drenaj veya antibiyoterapi ile desteklenen konservatif tedavi stratejileri uygulanabilmektedir. Galektin-3, β-galaktozid bağlayıcı lektin ailesinin bir üyesi olup hücre içi ve dışı birçok immünolojik fonksiyonda rol oynamaktadır. Sitoplazma, çekirdek, mitokondri ve hücre dışı alanlarda yer alabilen bu protein, apoptoz, hücre büyümesi, fagositik aktivite, makrofaj aktivasyonu gibi çeşitli süreçlerde etkilidir. Galektin-3'ün serum düzeylerinin inflamatuar hastalıklarda ve çeşitli enfeksiyon durumlarında arttığı gösterilmiştir. Ancak literatürde Galektin-3'ün akut kolesistit tanısı ve prognozundaki rolüne dair yeterli veri bulunmamaktadır. Gereç ve Yöntem Bu çalışmada, Galektin-3'ün akut kolesistit tanısındaki yeri ve prediktif değeri değerlendirilmiştir. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniği'nde 01.12.2023–01.12.2024 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülen bu çalışmaya, akut kolesistit tanısı almış 50 hasta ile karın ağrısı şikayeti ile başvuran ancak organik patoloji saptanmayan 50 sağlıklı kontrol olgusu dahil edilmiştir. Her iki gruptan alınan kan örneklerinden Galektin-3 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Bunun yanında klasik laboratuvar parametreleri ve inflamatuar biyobelirteçler de karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular Bulgulara göre, vaka grubu ile kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Laboratuvar parametrelerinde beyaz küre sayısı, nötrofil sayısı, C-Reaktif Protein (CRP), AST, ALT, bilirubin ve glukoz düzeyleri anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Ayrıca, Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR) ve Lenfosit/Monosit Oranı (LMR) gibi yeni inflamatuar biyobelirteçlerde de anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Çalışmanın temel parametresi olan Galektin-3 düzeyleri, vaka grubunda ortalama 265.04 pg/dL, kontrol grubunda ise 171.17 pg/dL olarak bulunmuştur. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p188.02 pg/dL ile %90 duyarlılık ve %65 özgüllük göstermiştir. Çok değişkenli lojistik regresyon analizine göre Galektin-3, nötrofil ve beyaz küre düzeyleri akut kolesistitin bağımsız öngörücüleri olarak belirlenmiştir. Sonuç Sonuç olarak, bu çalışma Galektin-3'ün akut kolesistit tanısında anlamlı bir biyobelirteç olabileceğini göstermektedir. Özellikle klasik tanı yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda Galektin-3 düzeylerinin değerlendirilmesi tanı doğruluğunu artırabilir. Galektin-3'ün klinik pratikte tanı, tedavi planlaması ve prognoz belirlemede kullanılabilirliğinin artırılması hedeflenmelidir. Bununla birlikte, bu sonuçların daha geniş örneklemli, çok merkezli ve uzun vadeli çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute cholecystitis (AC) is the inflammation of the gallbladder, most commonly caused by obstruction of the cystic duct due to gallstones. Clinically, it presents with symptoms such as abdominal pain, fever, and a positive Murphy's sign. Diagnosis is based on the combined evaluation of clinical presentation, laboratory tests, and imaging findings. The primary approach to treatment is laparoscopic cholecystectomy; however, in high-risk patients, conservative management strategies including drainage and antibiotic therapy may be employed. Galectin-3, a member of the β-galactoside-binding lectin family, plays roles in various intracellular and extracellular immunological processes. This protein, which can be localized in the cytoplasm, nucleus, mitochondria, and extracellular matrix, is involved in apoptosis regulation, cell growth, phagocytic activity, and macrophage activation. Elevated serum levels of Galectin-3 have been observed in inflammatory diseases and various infectious conditions. However, its diagnostic and prognostic significance in acute cholecystitis has not yet been adequately elucidated in the literature. Materials and Methods This study aimed to evaluate the diagnostic and predictive value of Galectin-3 in acute cholecystitis. Conducted prospectively between December 1, 2023, and December 1, 2024, at the Emergency Medicine Department of Ordu University Faculty of Medicine, the study included 50 patients diagnosed with acute cholecystitis and 50 healthy controls who presented with abdominal pain but were not found to have any organic pathology. Galectin-3 levels in blood samples collected from both groups were analyzed using the ELISA method. Additionally, standard laboratory parameters and inflammatory biomarkers were comparatively assessed. Results According to the findings, there was no statistically significant difference between the case and control groups in terms of age and gender. Laboratory parameters, including white blood cell count, neutrophil count, C-reactive protein (CRP), AST, ALT, bilirubin, and glucose levels, were significantly higher in the case group. Furthermore, novel inflammatory biomarkers such as neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR) also exhibited statistically significant differences between the two groups. The primary parameter of the study, serum Galectin-3 levels, was found to be significantly higher in the case group (mean 265.04 pg/dL) compared to the control group (mean 171.17 pg/dL) (p188.02 pg/dL, yielding a sensitivity of 90% and specificity of 65%. Multivariate logistic regression analysis identified Galectin-3, neutrophil count, and white blood cell count as independent predictors of acute cholecystitis. Conclusion In conclusion, this study demonstrates that Galectin-3 may serve as a significant biomarker in the diagnosis of acute cholecystitis. Particularly in cases where classical diagnostic methods are insufficient, evaluation of Galectin-3 levels may enhance diagnostic accuracy. Increasing the clinical utility of Galectin-3 in diagnosis, treatment planning, and prognosis assessment should be a focus of future research. Nevertheless, these findings require further validation through larger, multicenter, and long-term studies.