Genç kuşağın sosyal medya'da sözsüz iletişim biçimi ve moda üzerinden benlik sunumu
Young generation's nonverbal communication style on social media and self-presentation through fashion
  1. Tez No: 949780
  2. Yazar: BEDİA MELEK BÜYÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, genç kuşakların sosyal medya platformlarında gerçekleştirdikleri sözsüz iletişim biçimlerini ve bu süreçte modayı nasıl araçsallaştırdıklarını incelemektedir. Sözsüz iletişim; beden dili, duruş, giyim ve görünüm gibi unsurlar aracılığıyla bireyin kimliğini ifade etmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dijital çağda bu ifade biçimleri, sosyal medya gibi sanal ortamlarda da etkili şekilde kullanılmakta; özellikle genç bireylerin paylaşımları, dijital benlik sunumlarının bir göstergesi hâline gelmektedir. Araştırmada, iletişim ve sözsüz iletişim kavramları ile moda ilişkisi kuramsal olarak ele alınmış; moda, bireyin sosyal aidiyetini ve kimliğini yansıtan kültürel bir anlatım biçimi olarak değerlendirilmiştir. Göstergebilimsel bağlamda Saussure, Peirce ve Barthes'ın kuramları doğrultusunda Instagram üzerinden seçilen genç kullanıcı paylaşımları analiz edilmiştir. Bu görsellerdeki moda ögeleri, pozlar ve arka planlar bireyin dijital kimliğini temsil eden semboller olarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, gençlerin sosyal medyada görünürlük ve onay kazanma süreçlerinde modayı aktif biçimde kullandıklarını göstermektedir. Moda, bu bağlamda yalnızca bir giyim biçimi değil, aynı zamanda dijital ortamda var olmanın stratejik bir aracı olarak öne çıkmaktadır. Çalışma, genç bireylerin dijital mecralardaki ifade pratiklerini çözümlemek amacıyla disiplinlerarası bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the forms of nonverbal communication employed by younger generations on social media platforms and explores how fashion is instrumentalized in this process. Nonverbal communication plays a significant role in the expression of identity, as it conveys various messages to the social environment through body language, posture, clothing, and appearance. In the digital age, such forms of expression are not only manifested in physical settings but also effectively utilized in virtual spaces like social media. Especially among young individuals, social media posts have become a key indicator of self-presentation, with elements such as clothing choices, posing styles, spatial settings, and visual aesthetics functioning as symbolic tools for shaping digital identity. The study approaches the relationship between communication, nonverbal communication, and fashion from a theoretical perspective, framing fashion not merely as an aesthetic preference but as a cultural mode of expression that reflects social belonging and identity. Within a semiotic framework, the theories of Ferdinand de Saussure, Charles S. Peirce, and Roland Barthes are used to analyze selected Instagram posts shared by young users. Fashion elements, poses, and backgrounds in these visual contents are interpreted as symbols representing the user's digital identity. Findings suggest that young individuals actively use fashion in their pursuit of visibility, approval, and social interaction on social media platforms. In this context, fashion is not only a matter of clothing, but also functions as a strategic tool for presence in digital spaces. This study offers an interdisciplinary approach to understanding and interpreting the expressive practices of young individuals in digital environments.