Tersine mühendislik yaklaşımlı robotik öğretiminin özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarına, problem çözme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of robotic teaching with reverse engineering approach on the creativity, problem solving and computational thinking skills of gifted students
- Tez No: 949864
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada tersine mühendislik yaklaşımlı robotik öğretimin özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarına, problem çözme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi incelenmiştir. Çalışma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Niğde Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim gören 24 özel yetenekli öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tersine mühendislik yaklaşımlı robotik etkinlikler 8 hafta süreyle uygulanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırmaları içeren karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı Kişisel Bilgi Formu, Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği, Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri, Bilgisayarca Düşünme Beceri Düzeyleri Ölçeği ve öğrencilerin tersine mühendislik yaklaşımlı robotik öğretimi ile ilgili düşüncelerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları tersine mühendislik yaklaşımlı robotik öğretimin, özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarını, problem çözme becerilerini ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini anlamlı düzeyde artırdığını göstermiştir. Öğrenciler ile görüşmeler sonucunda uygulanan etkinliklerin öğrenciler açısından eğlenceli gelmesi, yaratıcılığı, problem çözme becerilerini geliştirmesi, farklı bakış açısı, inovasyon kazandırması gibi kazanımları olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, tersine mühendislik yaklaşımının; robotik etkinliklerinin zenginleştirilme, mühendislik entegrasyonu sürecine katkı sunabilme, öğrencilere çağın gerekli becerilerini kazandırma potansiyeline sahip olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of reverse engineering robotic teaching on the creativity, problem solving and computational thinking skills of gifted students. The study was conducted on 24 gifted students studying at Niğde Science and Art Center in the 2023-2024 academic year. Reverse engineering robotic activities were implemented for 8 weeks. A mixed method including quantitative and qualitative research was used in the study. The data collection tools in the study were Personal Information Form, Scientific Creativity Scale, Problem Solving Inventory for Children, Computational Thinking Skill Level Scale and a semi-structured interview form to obtain students' opinions about reverse engineering robotic teaching. Quantitative data were analyzed using the SPSS program. Qualitative data were analyzed with content analysis. The results of the study showed that reverse engineering robotic teaching significantly increased the creativity, problem solving skills and computational thinking skills of gifted students. As a result of the interviews with the students, it was seen that the implemented activities were fun for the students, developed their creativity and problem solving skills, provided a different perspective and innovation. Research findings emphasize that the reverse engineering approach may have the potential to enrich robotics activities, contribute to the engineering integration process, and provide students with the necessary skills of the age.