Hashimato tiroiditi hastalarında vitamin B12 eksikliğinin sıklığının belirlenmesi ve normal popülasyonla karşılaştırılması
  1. Tez No: 949888
  2. Yazar: FİRDEVS ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DİRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Hashimato tiroiditi, otoimmün temelli ve hipotiroidizmin en yaygın nedenlerinden biri olan kronik bir tiroid hastalığıdır. Hashimato tiroiditi hastalarında, intrinsik faktör eksikliği ve gastrointestinal motilite bozuklukları gibi mekanizmalarla vitamin B12 emilimi bozulabilir. Bu çalışmada, Hashimato tiroiditi tanısı alan bireylerde serum vitamin B12 düzeyleri ile sağlıklı bireylerdeki düzeyler karşılaştırılmış; ayrıca B12 eksikliğinin saptanmasında klasik serum düzeyine ilaveten fonksiyonel belirteç olan metilmalonik asit (MMA) düzeylerinin rolü tartışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte yürütülen bu çalışmaya 118 Hashimato tiroiditi hastası ve 74 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Bireylerin serum TSH, T3, T4, anti-TPO, vitamin B12 düzeyleri retrospektif olarak incelenmiştir. Vitamin B12 eksikliği
Özet (Çeviri)
Introduction: Hashimato's thyroiditis is a chronic autoimmune thyroid disorder and the most common cause of hypothyroidism. In Hashimato's thyroiditis patients, vitamin B12 absorption may be impaired due to mechanisms such as intrinsic factor deficiency and gastrointestinal motility disturbances. This study compared serum vitamin B12 levels in individuals diagnosed with Hashimato's thyroiditis and healthy controls, and discussed the role of methylmalonic acid (MMA), a functional biomarker, in the diagnosis of B12 deficiency. Materials and Methods: This cross-sectional study included 118 patients with Hashimato's thyroiditis and 74 healthy individuals. Serum TSH, T3, T4, anti-TPO, and vitamin B12 levels were retrospectively analyzed. Vitamin B12 deficiency was defined as