Devlet üniversitelerinde risk değerlendirme ve kontrol faaliyetlerine yönelik öneriler
Recommendations for risk assessment and control activities in state universities
- Tez No: 949887
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Uluslararası standartlar baz alınarak hazırlanan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu idarelerinde iç kontrol sistemlerinin kurulması zorunluluk haline getirilmiştir. 5018 sayılı Kanun'da İç kontrol; bir kurumun faaliyetlerinin etkinliği, verimliliği, mevzuata uygunluğu, varlıkların korunması, finansal ve idari raporlamanın güvenilirliği ile ilgili yönetime makul güvence sağlayarak kurumun amaçları doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşmaları noktasında karşılaştıkları riskleri en aza indiren, mali ve mali olmayan tüm yöntem ve süreçleri içerisinde barındıran bir yönetim aracı olarak tanımlanmaktadır. Bu tez çalışmasında; özel bütçeli kurumlar olan üniversitelerin, sosyal bilimler alanında ağırlıklı olarak teorik eğitim veren ve döner sermayesi olmayan fakültelerinde, yaygın olarak yürütülen ve önem arz eden mali ve mali olmayan işlerin, 5018 sayılı Kanunla kamu kurumları için zorunluluk haline getirilen mevcut iç kontrol sistemi kapsamında, iş akış süreçlerinde karşılaşılabilecek risklerin tespit edilmesi ve bu risklerin ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesi için gerek manuel gerekse otomasyona dayalı kontrol faaliyetleri oluşturmak suretiyle iç kontrol uygulama önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Public Financial Management and Control Law No. 5018, prepared based on international standards, has made it mandatory to establish internal control systems in public administrations. In Law No. 5018, internal control is defined as a management tool that encompasses all financial and non-financial methods and processes, providing reasonable assurance to the management regarding the effectiveness, efficiency, compliance with legislation, asset protection, and reliability of financial and administrative reporting of an institution, while minimizing the risks encountered in achieving the objectives determined in line with the institution's goals. In this thesis, internal control implementation recommendations have been developed by establishing both manual and automation-based control activities in order to identify and eliminate or minimize the risks that may be encountered in the workflow processes of widely conducted and significant financial and non-financial operations within the faculties of universities, which are special budget institutions, primarily providing theoretical education in the field of social sciences and lacking revolving funds, within the scope of the existing internal control system that has been made mandatory for public institutions by Law No. 5018.