Kavânîn-i Yeniçeriyân (değerlendirme-edisyon kritik)
Kavânîn-i Yeniçeriyân (evaluation-critical edition)
  1. Tez No: 949926
  2. Yazar: AHMET UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 532
Özet
Bu tez çalışmasında, Yeniçeri Ocağı hakkında müstakil bilgiler veren“Kavânîn-i Yeniçerîyân”adlı yazma eser incelenmiştir. Müellifi bilinmeyen bu eserin, yazılış tarihi, içeriği ve kıymeti hakkında değerlendirmeler yapılarak, literatürde bilinen ve yeni ortaya çıkan tüm nüshalarının özellikleri değerlendirilmiştir. Eserin ana nüshasının belirsizliği ve farklı versiyonlarının bulunması nedeniyle, nüshaların birbiriyle olan ilişkisini ve farklarını ortaya koymak adına on bir nüshanın edisyon kritiği yapılmıştır. Çalışmamız; giriş, değerlendirme, metin ve sonuç olarak dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında eserin niteliği tartışılmış, kanunname hüviyeti taşıyıp taşımadığı sorusuna cevap aranmış, telif ve istinsah tarihleri doğrultusunda eseri ortaya çıkartan tarihi zeminin değerlendirmesi yapılmıştır. Bunun yanında yine bu bölümde eser hakkında yapılmış çalışmalar hakkında bir literatür değerlendirmesi yapılarak bölüm sonlandırılmıştır. Çalışmanın değerlendirme kısmında müellif ve eser olarak iki farklı başlık yer almaktadır. İlk kısımda müellife dair malumat verilmiş; ikinci kısımda ise eserin adı, telif ve istinsah tarihi, telif sebebi, tespit edilen nüshaların özellikleri, muhteviyatı ve kıymeti ele alınmıştır. Eserin metin bölümünde, Leningrad nüshasının çevirisi yapılarak, bu nüsha üzerinden edisyonlu metin tenkidi oluşturulmuştur. Yapılan edisyon kritikte eserin bilenen tüm nüshaları kullanılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışma neticesinde ulaşılan bilgilerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the manuscript titled Kavânîn-i Yeniçerîyân, which provides independent information about the Janissary Corps, has been examined. Although the author of this work is unknown, evaluations have been made regarding its date of composition, content, and significance. All known and newly discovered copies of the manuscript have been assessed in terms of their characteristics. Due to the ambiguity surrounding the main copy of the work and the existence of various versions, a critical edition has been carried out for eleven manuscripts in order to reveal the relationships and differences among them. The study consists of four main sections: introduction, evaluation, text, and conclusion. In the introduction, the nature of the manuscript is discussed, particularly whether it qualifies as a kanunname (book of laws). The historical context in which the manuscript was written and copied is evaluated based on the composition and transcription dates. In addition, this section concludes with a literature review of previous studies conducted on the manuscript. The evaluation section is divided into two parts: author and manuscript. The first part provides information about the author, while the second part deals with the title of the work, the dates of composition and transcription, the purpose of its compilation, the characteristics of the identified manuscripts, and the content and significance of the work. In the text section, a translation of the Leningrad copy has been provided, and a critical edition has been prepared based on this version. All known copies of the manuscript were utilized in the preparation of the critical edition. Finally, the conclusion offers a general evaluation of the findings reached as a result of the study.