Çalışan kadınların iş yaşam dengeleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between work-life balance and life satisfaction of working women
- Tez No: 949925
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada, kadın çalışanların iş yaşam dengesi ile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. İş yaşam dengesi, bireyin iş ve özel yaşamını uyumlu şekilde sürdürebilme kapasitesini; yaşam doyumu ise bireyin genel mutluluk ve iyi oluş halini yansıtan öznel bir değerlendirme süreci olarak ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli illerinde farklı sektörlerde görev yapan beyaz yaka kadın çalışanlar oluşturmaktadır. Veriler, İş Yaşam Dengesi Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği aracılığıyla toplanmış; analizlerde ANOVA, t-testi, korelasyon ve regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, kadın çalışanların iş yaşam dengesi düzeyleri arttıkça yaşam doyumlarının da anlamlı şekilde yükseldiğini ortaya koymuştur. Özellikle işin yaşama olumlu etkisi ve yaşamın işe olumlu etkisi alt boyutlarının, yaşam doyumunun güçlü yordayıcıları olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, işin yaşama olumsuz etkisi ve yaşamın işe olumsuz etkisi boyutlarının yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı görülmüştür. İş yaşam dengesi ve yaşam doyumu düzeyleri; yaş, çocuk sahibi olma, görev pozisyonu, maaş düzeyi, yaşanılan şehir, çalışma süresi, çalışma şekli ve ulaşım gibi çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir. Özellikle çocuk sahibi kadınların hem iş yaşam dengesi hem de yaşam doyumu düzeylerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Yönetici pozisyonundaki kadınların ise bu alanlarda daha yüksek düzeyde puanlara sahip olduğu görülmüştür. Medeni durum ve eğitim düzeyi değişkenlerinin ise iş yaşam dengesi ve yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, kadın çalışanların yaşam doyumlarının artırılmasında iş yaşam dengesi önemli bir belirleyici olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda, esnek çalışma modelleri, aile dostu uygulamalar ve örgütsel destek mekanizmaları gibi iş politikalarının, kadınların iş ve özel yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde dengelemelerine katkı sağlayarak yaşam doyumlarını olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between work-life balance and life satisfaction among female employees. Work-life balance refers to an individual's ability to maintain harmony between their professional and private life, while life satisfaction is a subjective cognitive evaluation that reflects a person's overall happiness and well-being. The sample of the study consists of white-collar women working in various sectors across the cities of Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa, and Kocaeli. Data were collected using the Work-Life Balance Scale and the Life Satisfaction Scale. Statistical analyses such as ANOVA, t-tests, correlation, and regression were conducted to assess the relationships and differences among the variables. Findings reveal that higher levels of work-life balance are associated with greater life satisfaction. In particular, the sub-dimensions of positive spillover—work-to-life positive effect and life-to-work positive effect—were found to be significant predictors of life satisfaction. In contrast, the sub-dimensions reflecting negative interactions—work-to-life negative effect and life-to-work negative effect—did not have a significant impact on life satisfaction. These results suggest that positive transitions between work and private life play a more influential role in enhancing overall well-being. Moreover, several demographic variables such as age, having children, job position, income level, city of residence, working hours, working modality, and commuting factors were found to significantly affect both work-life balance and life satisfaction. Notably, women with children reported lower levels of both work-life balance and life satisfaction, while women in managerial positions reported higher levels. Marital status and education level did not significantly differentiate participants' work-life balance or life satisfaction scores. In conclusion, work-life balance emerges as a crucial factor in enhancing the life satisfaction of female employees. The study highlights the importance of implementing flexible working arrangements, family-friendly policies, and organizational support systems to help women achieve a healthier balance between work and personal life, thereby improving their overall well-being.