Mehmet Yılmaz'ın Post-Portre-15 adlı çalışmasında çok katmanlı yapının analizi
An analysis of the multilayered structure in Mehmet Yilmaz's work Post-Portre-15
  1. Tez No: 949927
  2. Yazar: NESİBE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, Mehmet Yılmaz'ın Post-Portre-15 adlı çalışması aracılığıyla çağdaş sanat pratiğinde çok katmanlı temsiliyet stratejilerini ve bunların kavramsal işleyişini incelemeyi amaçlamaktadır. Sanatçının klasik portre geleneğine yönelik eleştirel yaklaşımı doğrultusunda, kimlik, zaman, mekân ve belleğe ilişkin temsilleri sorguladığı bu çalışma; yalnızca görsel değil, kavramsal düzeyde parçalanmış, zamansal olarak iç içe geçmiş ve izleyici katılımıyla sürekli yeniden kurulan bir yapı olarak değerlendirilmiştir. Yılmaz'ın sanat pratiğinde fotoğraf, resim, dijital baskı, performans ve yerleştirme gibi farklı ifade biçimleri eşzamanlı olarak kullanılır; bu disiplinlerarası yaklaşım, sanatçının temsile dair biçimsel sınırları esnettiği ve dönüştürdüğü geçişli ve akışkan bir yapı yaratır.“Fotoğraf resimdir”şeklindeki yaklaşımı, bu geçişkenliğin düşünsel bir yansıması olarak değerlendirilmiş; bu tezde ise söz konusu önerme, Post-Portre-15'in çok katmanlı anlatısını kavramsal olarak destekleyen bir çerçeve içinde ele alınmıştır. Tez kapsamında ilk olarak portre ve özportre kavramlarının tarihsel gelişimi irdelenmiş, ardından post-portre yaklaşımı çağdaş sanat kuramları bağlamında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Post-Portre-15 adlı çalışma; teknik, zamansal, mekânsal ve kavramsal katmanlarıyla derinlemesine analiz edilmiştir. Bu çerçevede Walter Benjamin'in“aura”kavramı, John Berger'in temsile dair yaklaşımı, Roland Barthes'ın studium/punctum ayrımı ve David Hockney'nin resim ile fotoğraf arasındaki ilişkisel çözümlemeleri kuramsal altyapı olarak kullanılmıştır. Bu tez, Mehmet Yılmaz'ın post-portre anlayışını disiplinlerarası bir perspektiften ele alarak, çağdaş sanatın temsile, kimliğe ve izleyici etkileşimine dair sunduğu çoğulcu yapıyı irdelemeyi amaçlamaktadır. Post-Portre-15, bu bağlamda yalnızca biçimsel değil; aynı zamanda anlam, zaman ve algı düzeylerinde katmanlı bir temsiliyetin görsel karşılığı olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the strategies of multilayered representation and their conceptual functioning in contemporary art practice through Mehmet Yılmaz's work Post-Portré-15. In line with the artist's critical approach to the classical portrait tradition, this work where representations of identity, time, space, and memory are questioned is evaluated as a structure that is not only visually but also conceptually fragmented, temporally intertwined, and continuously reconstructed through viewer participation. In Yılmaz's artistic practice, various forms of expression such as photography, painting, digital printing, performance, and installation are used simultaneously; this interdisciplinary approach creates a transitional and fluid structure in which the artist stretches and transforms the formal boundaries of representation. His approach of“photography is painting”is interpreted as a conceptual reflection of this fluidity; in this thesis, that proposition is addressed within a conceptual framework supporting the multilayered narrative of Post-Portré-15. Within the scope of the thesis, the historical development of portrait and self-portrait traditions is first addressed, followed by an evaluation of the post-portrait approach in the context of contemporary art theories. In the third chapter, Post-Portré-15 is analyzed in detail in terms of technique, temporality, and representation. Within this framework, theoretical concepts such as Walter Benjamin's“aura,”John Berger's views on seeing, and David Hockney's analyses on the distinction between painting and photography, as well as Roland Barthes's concepts of studium and punctum, are used as the theoretical background. This thesis aims to examine the pluralistic structure presented by Mehmet Yılmaz's Post-Portré-15 from a disciplinary perspective in relation to representation, identity, and viewer interaction within contemporary art. In this context, Post-Portré-15 is evaluated not only on a formal level but also as a multilayered visual representation on perceptual, temporal, and conceptual levels.